| Nume6 a întrebat:

Ce se întâmplă cu contul bancar al cuiva dacă acesta moare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa efectuarea procedurii succesorale toata averea defunctului, inclusiv sumele din conturile bancare, trece la mostenitori si acestea pot folosi banii cum vor.

| Nume6 explică (pentru Ioandelasal):

Isi impart singuri mostenirea acesti mostenitori sau le da statul cat vrea fiecăruia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nume6):

Nu, procedura succesorala se face de un notar public si masa succesorala (averea defunctului) se imparte conform cotelor legale.

| Nume6 explică (pentru Ioandelasal):

Se poate crea proces intre mostenitori?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nume6):

Daca mostenitorii nu se inteleg sau nu se prezinta la notar atunci acesta va da o incheiere de trimitere in judecata si mostenirea se va face prin hotarare judecatoreasca. Tot printr-un proces se poate face si partajul mostenirii, daca mostenitorii nu se inteleg.

| Nume6 explică (pentru Ioandelasal):

Cred că sunt mai multe aspecte aici, de exemplu dacă unul se prezintă la notar și are bani și ia toată averea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nume6):

Este aproape imposibil, ar insemna ca notarul sa se faca vinovat de luare de mita si fals in acte publice si nu cred ca vreunul isi risca serviciul pentru o suma oarecare.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde.

| sierra1 a răspuns:

Moștenitorii, ca vulturii, il golesc și-l inchid apoi

| Catrice a răspuns:

Aaa... il moștenesc copiii, soția, frații?!

| Speranta12 a răspuns:

Cine il va mosteni cu hotarare, ii va mosteni si proprietatile (chiar si banii din contul bancar) dar si datorille (adica creditele la banca).