| Tlbi a întrebat:

Ce se poate intampla daca sterg programe care nu ma ajuta? Am putin spatiu in C si m-am apucat de sters din ele... Unul mare care l-am sters este AB Profesional edition(300mb), ce imi mai recomandati sa sterg?big grin

Răspuns Câştigător
| Andreea50 a răspuns:

Prin defragmentare se "unesc" fisierele fragmentate de pe hard, in urma stergerilor, modificarilor acestora. In lipsa defragmentarii calculatorul va avea o viteza de lucru mai mica. De aceea este recomandata defragmentarea regulata.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sterge toate programele sau orice alte fisiere de care nu mai ai nevoie, de asemenea cele pe care le folosesti foarte rar si care pot fi descarcate gratuit si usor. De asemenea poti muta unele fisiere, inclusiv documente, in alta partitie. Dupa aceasta da si o defragmentare, mai obtii cca 5-10% spatiu liber. Succes si numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am inteles ca nu stii unde este Disk defragmenter. Intri prin Start/Control Panel/Administrative Tools/Computer Management si in fereastra din partea stanga ai mai multe optiuni, in partea de jos ai Disk defragmenter, dai clic si se deschide o fereastra. Dai clic pe Analyze si se deschide o alta ferestruica in care iti spune daca este ori nu nevoie de defragmentare. Daca este nevoie(scrie You need to defragment this volume), tot din aceasta ultima fereastra dai Defragment si astepti sa termine. Succes si numai bine!

| Tlbi explică:

Nu am programe mari instalate de mine., eu nu instalez ceva si il las asa, daca nu mi-e folositor.,tonguepai sunt programe din windows, bineinteles ca nu am sters orice, si am sters cu grija, sa dispara de tot si ce am sters pana acum m-a ajutat mult la spatiu(in C), in D am cat vreau. dar intrebarea mea era de fapt: Ce programe cunoasteti la windows XX profesional si care sunt mari NU sunt utile? multumesc pentru raspunsuri.

| Tlbi explică:

Si ce inseamna desfragmentare?big grin

| Tlbi explică:

M-am gandit si eu la asta, ca nu e bine sa ma bag in windows...il las asa mai bine, are ceva spatiu si de cand am mai sters imi merge ceva mai bine...Nici la defragmentare nu ma bag ca nu am programe sterse si existente, nu credtonguesi daca as avea, nu le vad,,, Multumesc inca odata pentru raspunsuri!

| Tlbi explică:

La stergere am folosit add or remove program, pentru ca mi s-a deschis automat cand am avut in C prea mult spatiu ocupat! insa asta cu defragmentarea nu am prea inteles-o, poti sa explici mai detaliat cum sta treaba cu ea?

| Andreea50 a răspuns:

Pai sterge si tu programe instalate de tine. In cazul acesta nu cred ca are ce sa se intample. De preferat ar fi sa le dezinstalezi ca la carte, nu sa le stergi pur si simplu. Si nu uita sa defragmentezi regulat partitiile.

| Andreea50 a răspuns:

Consider ca fiecare componenta din Windows este importanta intr-un anumit fel. Fiecare are un rol bine determinat. De aceea nu este bine sa te bagi in Windows. Scapa de programele pe care le cunosti, despre care stii cu ce se mananca fiecare. Ca e pacat sa te trezesti la un moment dat ca-ti lipseste ceva din Windows si ca nu-l mai poti lansa.

| Andreea50 a răspuns:

Cu multa placere! happy

| greenmile00 a răspuns:

Daca vrei sa stergi din programe, indicat ar fi sa folosesti componenta add/remove programs din control panel. Acolo o sa gasesti toate programele instalate de tine, si o sa le poti sterge, fara riscuri, pentru ca este un modul ce face treaba, sa ii spunem, curat.
Dupa ce scoti programele care nu iti trebuiesc, e buna si ideea unei defragmentari. Numai ca in general e destul de inutila, mai ales daca sistemul a fost instalat de curand. Partitiile de tip NTFS au o structura mult mai bine definita decat FAT32, tipul vechi de partitii, si practic necesita o defragmentare destul de rar. Dar e bine sa o faci, macar ocazional.

| greenmile00 a răspuns:

Varianta cea mai simpla si cea mai la indemana pentru defragmentare :

click dreapta pe partitie (in my computer ai una sau mai multe partitii. c, d, e... ), deci selectezi una din partitii, dai click dreapta pe ea, in meniu selectezi properties, in fereastra care s-a deschizi o sa vezi acolo un buton tools, il selectezi si de acolo o sa vezi mare optiunea defragmentation. de unde ii dai defragment now. Dupa ce termina, faci acelasi lucru si la celelalte partitii daca ai mai multe. daca nu, faci doar la c.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intelegi tu prin sterslaughing?
Daca le stergi, este degeaba, ele tot raman acolo undeva si ocupa spatiu.
Normal este sa le dezinstalalezi.Iti recomand Revo Uninstaller.Este un program de descarcare si pe langa asta sterge si temporarele programul si registri si multe alte, intr-un cuvant, dezinstaleaza programul ca si cand nici nu l-ai fii avut in pc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma da am windows 7 si dau la defragmentare acum si se intampal nimic.sad ce fac?