| anonim_4396 a întrebat:

Ce semnificatie are numele nicoleta? imi trebuie la scoala

Răspuns Câştigător
| Kyky a răspuns:

NICOLETA / NICOLAE - de la "nikolaos", nume grecesc insemnand "oameni victorioşi"

(Sursa: http://www.pravaliata.ro/semnificatia-numelui.htm)

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Da.Numele de Nicolaie, care are in franceza forma feminina Nicole si de aici diminutivul(hipocoristicul)Nicolette, imprumutat de noi, contine semnificatia de biruinta. Mira

| JeSa a răspuns:

Biruinta

Janina
| Janina a răspuns:

Mdaaa, cauta pe google si sigur gasesti!

Janina
| Janina a răspuns:

NICOLAE/ NICOLETA [greaca] victoria poporului: nike = victorie + laos = popor

Nume compus din cuvintele grecesti nike (victorie) si laos (popor), ce se poate traduce prin "victoria poporului"
Numele Nicolae/ Nicoleta face parte dintr-o serie de prenume grecesti compuse cu elementul nimic- din verbul nikao care inseamna "a invinge, a birui" sau substantivul "nike" care inseamna victorie, biruinta, care este numele zeitei nike, zeita victoriei la greci (la romani- Victoria). Din seria numelor cu elementul nimic- fac parte: Nicandru (nimic, plus andros care inseamna barbat), Nicanor, Nichifor, Nicodim, Nicon, toate numele acestea avand semnificatia initiala de biruitor, victorios.

Si prenumele Nicolae (

De altfel popularitatea si frecventa masiva a acestui nume au contribuit la aparitia numeroaselor variante, forme variate si hipocoristice, multe dintre ele fiind formate pe teren romanesc, iar unele fiind imprumutate de la popoarele vecine.

Vechea forma Nicoara e atestata frecvent, incepand cu secolul al XV-lea, in documentele lui Stefan cel Mare, cu formele: Nicoara, Necora, Necorita, Necorescul, Nicorici, Sannicoara, la care s-au adaugat mai apoi: Necola, Nicola, Nicula, Nicolinu si Nicolina, Colin, Colici, Colcea, Colita, Necula, Neculai, Culai, Culita, Neculache, Neculici, Neculce, Nicolau, Micula, Micle, Miclici, Miclaus, Miculcea, Naei, Lae etc.In perioada moderna au aparut imprumuturile occidentale Nicoleta, Coleta, Niculina.

# NEKOCIKA - (jap) provine din Japonia… semnifica pisica sau mâţă
# NICOLETA / NICOLAE - de la "nikolaos", nume grecesc insemnand "oameni victoriosi".

Sper ca asta e bine happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apropo de ce spunea si Secretel. Ai auzit de Google? rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

... din cate stiam eu "nike-nikos".in limba elena are legatura cu biruinta, cu victoria... dar in numele Nicolae:nikos=cel din frunte, conducatorul...cu siguranta spre biruinta happy al "laos-ului"=popor( nu cu nuanta de natiune, ci cu nuanta mai mult de proletari, adica cei care muncesc); si pe mine ma cheama Nicoleta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da si a spus despe numele nostru, iar numele meu e Nicoleta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inseamna in lb greceasca om victorios

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nume de origine greceasca insemnand''femeie victorioasa''. Foarte inteligenta, profita de ocaziile ivite pe neasteptat.Preschimba totul in aur.
Sau :Acest nume de fata este folosit in engleza si italiana. Sursa este Nikola, un nume grecesc insemnand "oameni victoriosi." Acest nume, ca Berenice si Veronica, are, ca radacina, un element derivat din numele lui Nike, zeita greaca a victoriei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Semnifica biruinta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oameni victoriosi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nicoleta -nume grecesc- Nikolaos= oameni victoriosi