| Daniel TM a întrebat:

Ce stiti despre penticostali si despre botez?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Penticostal vine de la cincizecime.cand sa coborat duhul sfant asupra credinciosilor crestini.Isus Hristos le promisese ca dupa inaltarea sa le va trimite un mangaietor.ioan botezatorul boteza cu apa pentru iertarea pacatelor, iar Isus Hristos boteaza cu duh sfant si cu foc asa cum a spus ioan botezatorul.la sfantul botez primesti pe frunte pecetea duhului sfant in chip nevazut.de aceia botezul este o taina.acum in zilele acestea se vorbeste de implantarea cipului cu nr 666 care este pecetea antihristului. tu alegi ce pecete vei purta si cui vei sluji.

12 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Stilul neconformist al adunarilor penticostale (de la pentecost = cincizecime, în greaca) a asigurat raspândirea miscarii si a atras atentia si în afara Statelor Unite. Un loc unde penticostalismul a prins repede rădăcini în Europa, in Romania penticostalismul a venit direct din America, în perioada interbelica, prin câtiva romani câstigati de ideile acestea, propagate în SUA chiar printr-o revistă de limba română, Vestitorul Evangheliei, redactată de un oarecare Paul Budeanu, originar din judetul Arad. Acesta a tradus în româneste mărturisirea de credintă a penticostalilor, numită Declaratia fundamentului adevărat al Bisericii lui Dumnezeu. Primul sef al sectei în Romania a fost Ion Bododea, din Brailita, care a editat revistele Glasul adevărului si Stiinta Sfintilor, precum si cartea de cantari ale sectei, Harfa Bisericilor lui Dumnezeu.Ca puncte doctrinare principale, penticostalii sustin teoria Sola Scriptura ("numai Scriptura") asemenea tuturor (neo)protestantilor, botezul adultilor, învatatura despre rapirea Bisericii si botezul cu Duhul Sfant dovedit prin "vorbirea în limbi".
Penticostala biserici urmaţi Scriptură în practică botezul prin imersiune. For Pentecostals water baptism is an outward symbol of a conversion that has already occurred. Pentru penticostali botezul apei este un simbol exterior de o conversie, care a avut loc deja. Este de conversie care este esenţială; apa Botezului este un element suplimentar este practicat prin imersiune, botezul nu este o experienţă de conversie; o persoană trebuie să fi fost deja convertit înainte de a putea primi în botezul Duhului.

eileen
| eileen a răspuns:

Penticostalii sunt recunoscuti ca si cult din 1996, prin urmare nu este o secta, asa cum se vehiculeaza. In Biblie scrie ca oamenii au fost botezi maturi, nu bebelusi. Trebuie sa crezi si apoi sa te botezi.

assiris
| assiris a răspuns:

Despre Biserica Penticostala gasesti explicatii aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Biserica_Penticostal%C4%83
Personal am fost odata la o casa de rugaciune a acestor penticostali si yotul a decurs normal, dupa biblie doar ca intr-un anumit moment al rugaciunii, a fost prezentata o familie pentru a le fi Binecuvintat pruncul si au inceput toti sa plamga si sa ceara iertare de la Dumnezeu pentru pacatele prin care s-a nascut acest copil. Mi s-a parut o mare fatarnicie dat fiind ca de cind e lumea copiii sunt la fel adusi pe lume, si asta cu ingaduinta Bunului Dumnezeu.
In rest, totul este normal la ei, sunt oameni care iubesc simplitatea, seriosi, care se respecta si intre ei si pe cei ce nu impartasesc aceeasi religie.
Personal nu inteleg de ce sunt atitea culte religioasa cind toti se inchina unui Dumnezeu UNIC pentru toata lumea. De aceea am o relatie cu Dumnezeu personala, sunt Ortodox dar iubesc deopotriva pe toti cei ce cred in El si nu am nimic cu cei ce nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratele meu apartine cultului penticostal, nu comentez nimic.in schimb sa stii ca am la "dedicatie" e un simbol care apartine si cultului mozaic."botezul" se face la maturitate, atunci cand persoanei i se explica indatoririle pe care le are, o noua viata spirituala. ceremonia este frumoasa si coplesitoare.eu imi inteleg fratele si stiu ca este fericit, chiar daca eu nu compart aceleasi idei si aceiasi forma de a vedea lucrurile.atata timp cat el este fericit, parerea mea nu are nici o importanta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai puteam reedita si raspunsul a plecat deja. Voiam sa spun ca am fost la "dedicatia "uneia dintre nepoatele mele, cu toate ca eu am discutii dure pe aceasta tema cu el, eu imi iubesc fratele si il respect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand stiu ca sunt niste oameni cu frica de dumnezeu. apoi botezul care se face in aceasta religie trebuie sa fie o marturie cu gura ta ca vei sluji doar lui dumnezeu toata viata ta. daca citesti biblia in special noul testament vei gasi acolo foarte multe indrumari, multe raspunsuri, si vei citi acolo despre unele lucruri care chiar se intampla in zilele noastre.tot ce scrie acolo se intampla in zilele pe care le traim acum. doar ca noi nu ne dam seama.

Alte răspunsuri
| KaTalyNutzuU a răspuns:

Penticostalii au apurut peste noapte in anul 1900 de un pastor american iar religia asta a venit direct in Romania in Arad
Eu zic ca religia asta e o mare prostie, oamenii penticostali sunt niste inculti!
Mai ales ca pastorii lor se fac ca stiu diferite limbi care nu le cunoaste omenirea.:)) :P
daca vreti sa stiti totul despre aceaste secta intratzi pe link :
http://bataiosu.wordpress.com/2008/04/03/adevarul-despre-penticostali/

| anonim_7699 a răspuns:

Ce a zis catalinzancu este dovada faptului ca el este incult, si nu cei de care zicea el...penticostalii...sa cititi Biblia in intregime si sa fiti atenti la ea iar apoi mergeti la o biserica penticostala si o sa va dati seama ca de ceea ce radea catalinzancu este conform Bibliei iar cu limbile de care zicea el nici nu stia ce vorbeste, si ca sa stie si el acest lucru este trecut in Biblie, numai ca nu e vorba doar de pastori, ci de toti care au Duhul Sfant

| cuios a răspuns:

Botezu: marturia unui cuget curat inainte Lui Dumnezeu prin invierza Lui Isus Hristos sau un legamant in care credinciosu se angajeaza sa-L slujeasca pe Dumnezeu toata viata, iar pe cealalta parte Dumnezeu promite clor ce Il slujesc viata vejnica.

| duta a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa intrebi un pastor. Ii cel mai bine indicat sa-ti raspunda. Fii binecuvantat!

| alindelon a răspuns:

Penticostal vine de la cuvantul grecesc penticosta cinzecime ei se ocupa cel mai mult cu darul vorbirii in limbi ca si Apostolii. dar acest lucru a fost nevoie pentru a intari tanara biserica si a raspandi cuvantul lui Dumnezeu astazi nu mai este nevoie. Apostolul pavel spune : Darul limbilor va inceta...