| LoneGunman a întrebat:

Ce stiti de rau despre penticostali? sunt sarlatani de fel?
oameni rai? ati avut probleme cu ei?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Am avut in familie si mai am inca.Sunt niste debili mintali care scot doar ce vor ei din cartile sfinte si se dau sfinti da mai barfitori si sarlatani ca ei nu exista.Destrama casele oamenilor si se baga pe gatul tau sa le accepti si lauzi religia

| LoneGunman explică (pentru Freya1):

Ai perfecta dreptate Natalia, destrama casele oamenilor cu scopul de a se alege cu bunuri.
Oameni rai, care interpreteaza religia in folosul lor... is mai rai ca jihadistii aia vin direct cu scopul de ati face rau, penticostalii se dau prieteni, si te ataca pe la spate...

| Freya1 a răspuns (pentru LoneGunman):

Sunt barfitori si sarlatani

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fanatici religiosi,te numesc diavol daca nu treci la religia lor,majoritatea sunt cu numele pocaiti,am avut destule probleme cu ei si nu, depinde de fiecare, bunatatea nu are legatura cu religia, credinta, non credinta

| GoldenZenith a răspuns:

Sunt eretici; in rest, nimic deosebit.

| ShaOfHatred a răspuns:

Nu poti sa judeci o religie, dupa o singura biserica, sau dupa oamenii unei biserici.O sa dai de oameni jegosi in orice biserica, la fel cum de o sa dai de oameni sinceri si de treaba. Nu religia te face un om bun, si credinta si tu insuti.

| RAY a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Nu religia te face un om bun, si credinta si tu insuti.
decat fara credinta crestina esti un om rau?

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RAY):

Nu la credinta aia ma refeream. Exista in fiecare dintre noi o chestie care ne arata cand gresim sau nu.Simtim asta. Ma rog, daca e ignorata de prea multe ori, dispare.

| RAY a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Ratiunea de a stii ce e bine si rau,sa stii ca si un psihopat stie ce e raul si binele, chestia aia a aparut ca urmare a evolutiei umane, nu exista vreo civilizatie sau vreun trib unde furtul, crima, minciuna, violul etc sa fie apreciate din contra sunt pedespite

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RAY):

Sunt,au fost si o sa fie mereu astfel de civilizatii. Doar ca aceste fapte sunt "invelite" de aparente inselatoare. De exemplu la nordicii din sec 10-11: nu aveai voie sa ucizi, sa violezi sau sa furi de la cei care sunt ca tine (adica nordici), deoarece erai aspru pedepsit.Dar daca era vorba de violatul, furatul si ucisul altor popare... aveai cale libera, nu te oprea nimeni.La fel era si la romani.Ca sa nu zici ca nu dau exemplu si un popor "civilizat".

| RAY a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Asa putem spune atunci si de vechiul testament unde sunt tot felul de chesti oribile, dar un zeu bun si drept nu avea voie sa faca asa ceva de la bun inceput, vorbim de doua personaje total diferit dumnezeu vs iisus, multi chiar teologi recunosc ca nu dumnezeu din vt nu e acelasi cu iisus

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RAY):

Dumnezu si Isus sunt chestii total diferite inca de la inceput. Dumnezeu e Tatal si Isus e Fiul. Orice poate face Isus vine de la Dumnezeu.
Da, in vechiul testament au fost destule chestii naspa, dar odata cu venirea lui Isus pe pamant, si aparitia noului testament, legile s-au schimbat si noi ne luam dupa acelea.

| RAY a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Iisus nu a venit sa scimbe si sa implineasca, asa spune el nu inventez eu, ai citit talmudul?

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RAY):

Sa implineasca voia Lui Dumnezeu. Si plin acea implinire apare si schimbarea.
Nu, nu am citit.Un singur lucru conteaza cand vorbim de religie, si aceea este biblia.

| RAY a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Depinde de care nt sau vt ca sunt total diferite si interpretabile, nu vezi ca sunt en doctrine

| RAY a răspuns (pentru ShaOfHatred):

De ce dumnezeu de la bun inceput nu a facut totul bine? adica dumnezeu a gresit? de ce a regretat dumnezeu ca a facut omul? nu stia ce va face? el stie totul

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RAY):

Cand zic de biblie, ma refer la ambele testamente.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RAY):

O facut totul bine.
Neah.
Nu regreta ca a facut omul.Doar e o bucatica din el.
Pai cica Dumnezeu cunoaste viitorul.

| RAY a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Geneza 6:6, "…I-a părut rău DOMNULUI că L-a făcut pe om pe pământ."
Iona 3:10 "…Atunci DOMNUL s-a căit de răul pe care hotărâse să li-l facă, și nu l-a făcut.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RAY):

Is chestii de moment. Ca si atunci cand faci ceva,nu il faci bine, te enervezi, te calmezi, si il refaci. Cred ca daca Dumnezeu regreta ca ne-a facut, de distrugea de mult.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Domnul a văzut că răutatea omului era mare pe pământ şi că toate întocmirile gândurilor din inima lui erau îndreptate în fiecare zi numai spre rău. I-a părut rău Domnului că a făcut pe om pe pământ şi S-a mâhnit în inima Lui. Şi Domnul a zis: „Am să şterg de pe faţa pământului pe omul pe care l-am făcut, de la om până la vite, până la târâtoare şi până la păsările cerului, căci Îmi pare rău că i-am făcut." (Genesa 6:5-7)
"Moise s-a rugat Domnului, Dumnezeului său, şi a zis: „Pentru ce să se aprindă, Doamne, mânia Ta împotriva poporului Tău, pe care l-ai scos din ţara Egiptului cu mare putere şi cu mână tare? Pentru ce să zică egiptenii: ‘Spre nenorocirea lor i-a scos, ca să-i omoare prin munţi şi ca să-i şteargă de pe faţa pământului’? Întoarce-Te din iuţeala mâniei Tale şi lasă-Te de răul acesta pe care vrei să-l faci poporului Tău. Adu-ţi aminte de Avraam, de Isaac şi de Israel, robii Tăi, cărora le-ai spus, jurându-Te pe Tine Însuţi: ‘Voi înmulţi sămânţa voastră ca stelele cerului, voi da urmaşilor voştri toată ţara aceasta de care am vorbit, şi ei o vor stăpâni în veac.’ Şi Domnul S-a lăsat de răul pe care spusese că vrea să-l facă poporului Său." (Exod 32:11-14)
Şi Cuvântul Domnului mi-a vorbit astfel: „Nu pot Eu să fac cu voi ca olarul acesta casă a lui Israel?" zice Domnul. „Iată, cum este lutul în mâna olarului, aşa sunteţi voi în mâna Mea, casă a lui Israel! Deodată zic despre un neam, despre o împărăţie, că-l voi smulge, că-l voi surpa şi că-l voi nimici, dar, dacă neamul acesta despre care am vorbit astfel se întoarce de la răutatea lui, atunci şi Mie Îmi pare rău de răul pe care Îmi pusesem în gând să i-l fac. Tot aşa însă, deodată zic despre un neam, sau despre o împărăţie, că-l voi zidi sau că-l voi sădi. Dar, dacă neamul acesta face ce este rău înaintea Mea şi n-ascultă glasul Meu, atunci Îmi pare rău şi de binele pe care aveam de gând să i-l fac. De aceea, vorbeşte acum oamenilor lui Iuda şi locuitorilor Ierusalimului şi zi: ‘Aşa vorbeşte Domnul: «Iată, pregătesc o nenorocire împotriva voastră şi fac un plan împotriva voastră. De aceea, întoarceţi-vă fiecare de la calea voastră cea rea, îndreptaţi-vă umbletele şi faptele!» (Ieremia 18:5-11)

| RAY a răspuns (pentru ShaOfHatred):

El de la bun inceput stia ce se va intampla, aici se vede natura umana, dumnezeu find personoficarea naturi umne care regreta ceea ce a facut

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RAY):

Viitorul e mereu imprevizibil. Nu poti stii 100% ce se va intampla. Practic, noi suntem fii si ficele lui, deci semanam cu el. Doar ca avem o particica si din hala' rau.

| RAY a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Deci nici dumnezeu/iahve nu stie exact ca se va intampla?

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RAY):

Asta e parerea mea doar. Fiecare crede ce vrea happy

| RAY a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Respect asta sa stii

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RAY):

Nice.

| RAY a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Vezi de asta nu te am ignorat ca esti pro fiecare se poate exprima liber

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RAY):

De ce m-ai ignora laughing))))?

| RAY a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Daca a fi ca vasile ignorant, inchis la minte

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RAY):

Atunci bine ca nu sunt happy

| CleanHeart a răspuns:

Am o parere proasta despre ei, si da am avut si probleme, sunt spurcati.

Răspuns utilizator avertizat