| ghibaflo a întrebat:

Ce sunt acelea boxe active? cu ce se mananca?

Răspuns Câştigător
| maryus92 a răspuns:

Boxele active au statie incorporata si au potentiometre de reglare a basului si volumului, cele pasive pentru a fi folosite necesita o statie exterioarawinking

2 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Boxele active sunt boxele care au amplificatoare incorporate in ele si nu mai au nevoie de putere de amplificare de nici un fel, decat de un mixer pasiv fara putere de amplificare.

| Madutza20 a răspuns:

Diferenta dintre boxe active si pasive ar fi urmatoarea:
O explicatie simplista, si sper sa nu gresesc, ar fi ca boxele active au amplificator si din acest motiv poti sa le pui pe orice aparat audio care are o iesire pentru casti. Poti sa ai instalatie audio care sa aiba sursa un Cd-player portabil fara sa ai nici o problema. Se folosesc la calculatoare pentru ca iesire placii audio are 0, 5 Watts iar difuzoarele tale consuma probabil 5, 10 sau daca esti norocos chiar mai mult. Evindent ca pentru aceasta amplificare e nevoie sa le bagi in priza.
Cele pasive sunt doar cutiile, difuzoarele si la unele mai gasesti si filtre in ele
acestea nu au nevoie de priza, doar de o statie
placile audio vechi(cele pe isa)mai aveau din cand in cand cate un amplificator chiar de 2*5w rms,
pe aceste placi audio poti pune difuzoare de aprox 15 wati rms sa se auda frumos. Fundatonguebig grin