| ghibaflo a întrebat:

Boxe active sau pasive? de ce?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Boxele active au avantajul că nu eşti nevoit să cari după tine prea multe. Ai băgat în priză ştecherul iar pe una din intrări chitara sau microfonul şi totul e ok. Acest lucru e util pentru cei care sunt nevoiţi să-şi plimbe sculele între o locaţie şi alta, dar pentru cei cu pretenţii e diferită problema. Pentru o sonorizare bună ai nevoie de cel puţin două rânduri de difuzoare : başi şi înalte ( dacă nu şi medii ) fiecare cu incinta ei caracteristică, un mixer sănătos prin care trec toate instrumentele şi microfoanele pentru dozaj de volum şi ton.
Boxele active sunt ideale pentru un singur instrument ( chitară în special ) sau pentru evenimente care nu permit din cauza timpului scurt sau a transportului dificil desfăşurarea unor instalaţii de sunet complexe cu o mulţime de prize, mufe, cabluri etc.

3 răspunsuri:
| Broadband a răspuns:

Mai fain si mult mai ieftin iesi daca iei niste boxe pasive +un amplificator sau mixer cu amplificare,

| OvyBluRay a răspuns (pentru Broadband):

Salut da-mi si mie id tau sa vb despre niste boxe vreau sa imi fac un sistem boxe si un amplificator daca ma intelegi

| pedobear a răspuns:

Depinde daca esti tu activ sau pasiv. De la cele pasive nu te doare in cur.