| Kornuletz540 a întrebat:

Ce trebuie sa faci inainte de a te urca in avion, ce proceduri sunt? Eu stiu doar ca inainte de decolare, trebuie sa fii mai devreme cu 2 ore la aeroport.

Răspuns Câştigător
| MadalinMirelMacovei a răspuns:

Înainte de urcarea în avion, există mai multe proceduri care trebuie efectuate:

Achiziționarea sau rezervarea unui bilet: Este necesar să aveți un bilet valabil pentru a vă îmbarca la bord. Acesta poate fi achiziționat sau rezervat printr-un agent de turism sau online pe site-ul companiei aeriene.

Înregistrarea: Înregistrarea este procesul de înregistrare pentru zbor. Se poate face online, la o mașină automată din aeroport sau la un birou de înregistrare. Este recomandabil să faceți check-in devreme pentru a evita cozile.

Bagaj de check-in: Dacă aveți bagaj de înregistrat, acesta trebuie să fie livrat la un ghișeu de check-in înainte de îmbarcare.

Verificare de securitate: Este obligatoriu să treci printr-un control de securitate înainte de a te îmbarca în avion. Aceasta include trecerea unui scaner cu raze X și/sau a unui scaner de detectare a metalelor, precum și o căutare personală.

Imbarcare: Odata ce procedurile anterioare au fost finalizate, este permis accesul in zona de imbarcare, unde se asteapta sa va urcati in avion.

Este important să ajungeți la aeroport din timp pentru a finaliza toate procedurile înainte de închiderea ușii avionului.În general, este recomandat să ajungeți la aeroport cu 2 ore înainte de zbor.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Cumperi bilet.
2. Faci check-in online pentru a intra in posesia biletului. Majoritatea companiilor permit sa faci asta cu 24h inainte, unele cu 36, altele cu cateva zile.
3. Mergi la aeroport cu 2-3h inainte depinde de ora, de luna samd.
4. Daca ai bagaj de cala sau nu ai reusit sa faci checkin online mergi la biroul de checkin al companiei aeriene. Daca nu ai bagaj de cala si ai biletul deja obtinut in urma check-in mergi direct la controlul de securitate.

5. faci controlul de securitate.
6. faci controlul de documente.
7. cauti poarta de imbarcare si astepti.

Răspuns utilizator avertizat
| haileewatson a răspuns:

Te duci la biroul de check in asignat zborului tau: arati pasaportul sau buletinul, predai bagajul de cala (daca ai), si primesti talonul de imbarcare.
Mergi la securitate, te verifica, treci mai departe.
Ajungi la politia de frontiera, iti cere buletinul/pasaportul. Treci mai departe.
Ajungi la poarta de imbarcare si cand vine momentul prezinti talonul de imbarcare + pasaport/buletinul si urci in avion

| UserRo10 a răspuns:

Cu 2 zile inainte faci check in online, mergi cu doua ore inainte la ghiseul unde lasi bagajul de cala. Daca nu ai mergi direct la securitate si scanat pasaport, iar mai apoi la poarta de imbarcare. Cand se incheie checkinul se deschide poarta de imbarcare si urci in avion. Spor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci o rugaciune inainte in caz ca te prabusesti sa te ierte domnu