| clin a întrebat:

Ce trebuie sa stie un elev despre limba engleza dupa ce termina clasa a 8-a (gramatica +vocabular)?

3 răspunsuri:
| BLKZ a răspuns:

Cel mai important e sa stii sa porti o conversatie in engleza, ca nu sta nimeni sa te verifice la gramatica.

| CeaCuMasca a răspuns:

Pai trebuie sa cunosti timpurile si sa stii cand si cum se aplica(toate)ex:present simple,present continuous,past simple,past continuous,present perfect,present perfect continuous,past perfect,past perfect continuous,future tense, future continuous, future perfect, future perfect continuous, trebuie sa cunosti propozitiile conditionale de toate 3 tipurile, trebuie sa stii sa treci verbul din engleza la diateza pasiva si invers, trebuie sa ai un vocabular vast si fara lipsuri in notiunile elementare.Cam asa.