| anonim_4396 a întrebat:

Cei care au terminat liceul sau au absolvit o facultate si nu au gasit de lucru au dreptul la somaj, stiati?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Da, ştiam!
http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_4715/Legea/somajului.html
Pa, pa.

14 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Da aici gasesti detalii http://www.legislatiamuncii.ro/......amant.html

| cretzufinish a răspuns:

Da....eu am absolvit anul acesta studii universitare si am depus pentru indeminzatia de somaj...Suma e mizera 300 lei timp de 9 luni si nu difera de cea a absolventilor de 8 clase sau liceu, ceea ce nu e corect sad

| Brotacelu a răspuns:

Da, din cand eram in liceu am fost anuntat de cei de la fortele de munca

Distractie placuta

| emy a răspuns:

Sincer, nu stiam.Eu nu ma mai uit demult la stiri, deci nu prea mai stiu ce se intampla. M-am cam saturat sa vad si sa aud numai minuni. Te pup!

| emy a răspuns:

Dar, intr-un fel, e un lucru bun.

nony
| nony a răspuns:

Nu cred ca este adevarat

| Zoombe3 a răspuns:

Da stiam, dar am inteles ca daca optezi pentru ajutorul de somaj un an de zile nu trebuie sa ocupi un loc de munca, plus ca suma este extrem de mica. In cazul in care individul zace pe banii parintilor niste bani pentru suc sunt bineveniti, dar unei persoane independente banii i-ar ajunge cel mult de paine si transport in comun laughing. Usor comic dar extrem de trist sad, si se mai intreaba lumea de ce sunt asa putini absolventi de studii superioare (exclus institutiile private )

| Ursulet a răspuns:

Somajul dureaza 9 luni, iar inscrierea la somaj se face timp de 60 de zile de la absolvire. Va spun sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cunosc daca este asa dar ar fi incorect. Motivul? Deci cel ce a terminat liceul si acum sta acasa primeste bani... cel ce a terminat liceul si merge la o facultate ( cum este si cazul fiului meu ) are nevoie de bani si nu primeste nimic... Este corect? Eu inteleg ca toata lumea trebuie sa traiasca dar in cazul cu facultatea, necesitatile sint mult mai mari, sa nu spun uriase...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@mg daca copilul este la zi are dreptul la bursa daca este la o facultate particulara se presupune c parintele a avut bani sa il intretina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamnelor, domnisoarelor si domnilor, ori absolventul de liceu ori cel de facultate nu vor primi ajutor de somaj daca nu s-au inscris rapid la Fortele de Munca, si acest ajutor este pe MAXIM 6 LUNI o singura data

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@alllinna / Teoretic! Al meu este la zi dar la facultate privata. Bursa? Exclus. Desi a intrat cu medie foarte mare ( este primul an ) nu poate avea bursa. In concluzie, il intretin + plata facultate + plata cursuri ( care trebuie cumparate )+ + +... Totusi acesti tineri nu trebuiau ajutati cumva? ...sau bani primeste numai ce o ...pe duda?! ( sa ma exprim pe masura nervilor! )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiam.

| St!L a răspuns:

Nu cred acest lucru! Daca toti am termina facultatea si am primi somaj, iti dai seama ca majoaritatea lumiii ar preferea sa stea in somaj si sa faca altceva pe langa si in primul rand nu ar fi corect fata de cei care muncesc!