| Girly97 a întrebat:

Pot sa beneficiez de indemnizatia de somaj daca am absolvit liceul in luna mai iar din iunie pana in prezent frecventez cursurile unei scoli de masaj private? Nu am intrat inca pe piata muncii desi am dreptul cu modulele absolvite pentru ca nu am gasit niciun salon care ar avea nevoie de tehnician maseur.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti beneficia de soma daca urmezi cursuri, indiferent ca acestea sunt la scoli de stat sau private.
De altfel trebuia sa te inregistrezi la AJOFM in termen de maximum 60 de zile de la terminarea liceului (mi se pare ca termenul expira pe 26 iulie) si apoi, dupa alte 60 de zile trebuia sa mergi pentru inscrierea la somaj, bineinteles daca nu te-ai angaat sau nu urmezi vreo scoala.