| Crisstinayy12 a întrebat:

Cine a citit cartea Stephen King- Orasul BantuIT, adica IT, ce se intampla in carte? Am vazut filmul. S-a terminat ca copii l au parca omorat pe clovnul ala si dupa s au taiat la mana si au zis ca spera ca Georgie sa se intoarca candva si in 2019 va veni si partea a doua. Il gasesc pe Georgie?

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Da, am citit cartea "It" de Stephen King. Cartea este mult mai complexă decât filmul și conține mult mai multe detalii despre personaje și evenimente. În carte, copiii din orașul fictiv Derry, Maine, sunt terorizați de o entitate răuvoitoare numită "It", care ia forma unui clovn numit Pennywise. Pennywise îi atacă pe copii și îi hărțuiește în diferite moduri, iar copiii încearcă să găsească o modalitate de a-l învinge.

În finalul cărții, copiii se confruntă cu Pennywise și reușesc să îl învingă, dar trebuie să plătească un preț mare pentru asta. Georgie, fratele mai mic al unuia dintre copii, care fusese ucis de Pennywise la începutul cărții, nu este găsit în viață în final.

Partea a doua a filmului, lansată în 2019, urmărește evenimentele din cartea în care copiii s-au transformat în adulți și se confruntă din nou cu Pennywise. În această parte, ei încearcă să găsească o modalitate de a-l învinge pentru totdeauna. Nu voi dezvălui mai multe detalii pentru a nu strica suspansul.