| vahefvd a întrebat:

Cine imi poate recomanda un calculator de gaming sub 4000 de lei si sa aiba gtx 1660 ti procesor Intel core i5 si restul vedeti voi! MULTUMESC

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Crezi ca toti aia care recomanda Ryzen sunt idioti?

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Omul vrea Intel, tu poti sa alegi ce vrei, el a ales Intel

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Omu' sa inteleaga ca Intel nu merita in momentul asta, simplu. Daca vrea sa o faca pe desteptul, sa isi faca singur sistem.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu sincer as merge doar pe 3700x, si sa ii pun direct kraken, ca in rest sunt de parere ca ryzen urile se încălzesc prea tare, consuma prea mult din sursa, ai problemele cu voltajele, pun pariu ca este amator si nu are experienta cu ryzen urile

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Esti tu de parere? In baza caror zeci de teste facute de tine? Care Ryzen-uri? Ai vazut macar comparatii intre coolerele stock de la Intel si cele de la Ryzen? Ai habar ca AMD le-au luat fata celor de la Intel la capitolul tehnologie de fabricatie? Mai putini nm = caldura degajata mai mica, consum mai mic, potential mai mare de OC...

| edit28 a răspuns:

Cu 4000 poti sa bagi ceva mai bun decat 1660 ti si i5. Chiar le vrei pe ele?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru edit28):

1660 Ti e cam optimul ca pret-performanta din bugetul respectiv.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru edit28):

Frumos, dar mai degraba un SSD NVMe + HDD. Misto sursa.