| popmirgea1999 a întrebat:

CIne imi poate spune cate ceva despre fundasul stang la fotbal?(pozitie, cand sa urce in atac,(in afara de cornere si lovituri libere)

Dati-mi si cateva poze sau videouri daca se poate. Mercii

2 răspunsuri:
| Alex1997fun a răspuns:

Un fundaş stânga trebuie să aibă o condiţie fizică foarte bună şi centrări pe măsură.De urcat în atac, urcă doar când mingea este pe partea lui de teren. Dacă mingea este pe partea dreaptă, el este nevoit să coboare pentru a ajuta fundaşi centrali la un aşa zis contra-atac iniţiat de echipa adversă. Trebuie să apere cineva poarta nu?laughing)
Acum, din punctul de vedere al supunerii, el trebuie să fie tot timpul atent la fundaşul central de pe partea lui. Dacă fundaşi centrali se decis să iasă la off-side el şi fundaşul dreapta trebuie să urce simultan cu ei ca nu cumva... unul dintre ei să scoată adversarul din poziţia de offside şi sa îşi lase portarul 1 la 1 cu adversaru

Sper că te-am ajutat!

| Kazumi a răspuns:

Poi...ajuta la constructia jocului sau la centrari.Trebuie sa aiba o conditie fizica buna fiindca alearga mult.Are rolul in ajutarea portarului.