| AdiSt a întrebat:

Cine imi poate spune intrebarile la toate functiile sintactice si morfologice?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cazuri şi funcţii sintactice
NOMINATIV

Subiect (cine?; ce?)Ex. : El este cel mai cuminte.
•Atribut apoziţional (arată cum este subiectul)Ex. : Azor, căţelul, este în curte.

Nume predicativ (cum este S?; cine este S?; cum este S?)Ex. : El este prietenul meu.
DATIV

Complement indirect (cui?)Ex. : Dau Andreei stiloul meu.
•Nume predicativ (asemenea cui?)Ex. : Noi suntem asemenea lor.
•Complement circumstanţial de locEx. : Stai locului!
GENITIV

Atribut substantival genitival (a cui?; al cui?; ale cui?; ai cui?)Ex. : Cărţile Anei sunt neînrijite.

Nime predicativ (a; ai; al; ale cui sunt?)Ex. : Rechizitele sunt ale Ionelei.
•Complement circumstanţial de loc (în spatele cui?; în faţa cui?; lângă cine? etc.)Ex. : Ne jucăm în spatele blocului.

Complement circumstanţial de cauză (din ce cauză?)Ex. : A pierdut din cauza piciorului rupt.
ACUZATIV

Atribut substantival prepoziţional (care?; ce fel de?)Ex. : Viaţa de câine este grea.
•Nume predicativEx. : Cartea este de istorie.

Complement direct (pe cine?; ce?)Ex. : Cert căţelul pentru ce a făcut.
•Complement indirect (cu cine?; cu ce?; despre cine?; despre ce? etc.)Ex. : Merg cu Andrei la mare.

Complement circumstanţial de loc (unde?; încotro?)Ex. : Mergem la cinematograf.

Complement circumstanţial de mod (cum?; în ce fel?; în ce mod?)Ex. : Înotul câineşte nu este greu.

Complement circumstanţial de timp (când?)Ex. :

Complement circumstanţial de agent (de către cine?)Ex. : Am fost felicitat de mamă.
VOCATIV

Nu există funcţii sintactice în Vocativ! Ex. : Andrei, vino aici! –,, Andrei" nu are funcţie sintactică
DATIVUL POSESIV

Atribut pronominalEx. : Privirea-ţi coboară asupra mea.
SEPARAT

Complement circumstanţial de timp (când?)Ex. : Sâmbăta mergem la cinematograf.

Complement circumstanţial de loc (unde?)Ex. : Merg acolo.

Complement circumstanţial de mod (cum?; în ce fel?; în ce mod?)Ex. : Acela aleargă încet.

Complement circumstanţial de scop (în ce scop?)Ex. : A venit pentru a cânta.

Atribut adjectival (fără întrebare)Ex. : Căţelul cuminte va fi răsplătit.

Atribut verbalEx. : Simţi dorinţa de a ataca.

Atribut adverbialEx. : Căţelul de-afară este al meu

| AdiSt explică (pentru anonim_4396):

Vreau sa-ti spun bravo si cu siguranta stii cati dau fundalaughing

| Dnk_Dorella_1996 a răspuns (pentru AdiSt):

Sa stii ca, in cazul Vocativ exista si functia sintactica de Atribut apozitional ( Care; ce fel de? ) - " - Maria, a mea, vin-o aici! ". Care Maria? A mea.
Atributul apozitional arata o insusire suplimentara a subiectului! Sper ca o sa-ti fie de folos!

6 răspunsuri:
| Spataru_Doina_1979 a răspuns:

Cel mai probabil vrei sa le inveti pentru scoala, o sa iti dau un mic sfat

cand nu stii la ce raspunde intrebarea baga Complement Indirect la Acuzativ, el are cele mai multe intrebari

| Ls a răspuns:

1.Subiect - cine, ce?
2.Nume predicativ - iti dai seama dupa prezenta vb copulativ "a fi"
3.Atribut substantival - care? ce fel de?
4.Complement direct - pe cine, ce?
5.Complement indirect- cu cine? cu ce? pentru cine? pentru ce? despre cine? despre ce? de la cine? de la ce? catre cine? fara ce? si mai sunt.
6.Complement circ. de mod - cum? in ce fel?
7.Complement circ. de loc - unde? de unde? pana unde?
8.Complement circ. de timp - cand? de cand? pana cand?
9.Complement de agent -de cine? de catre cine?
10.Complement de cauza - din ce cauza? din ce pricina?
11.Complement de scop - cu ce scop? in ce scop?

Acestea imi vin acum in minte big grin

| AdiSt explică (pentru Ls):

Imi pare foarte rau.da nu pot sa-ti dau funda pentru ca am dat deja dar am sati vot ok sa nu te superibig grin

| Daniel_Adrian_1997 a răspuns:

Mersii laughing