| dima1996marius a întrebat:

Care sunt toate functiile sintactice si intrebarile lor?

Răspuns Câştigător
| radstefan a răspuns:

NOMINATIV

Subiect (cine?; ce?)Ex. : El este cel mai cuminte.

Atribut apoziţional (arată cum este subiectul)Ex. : Azor, căţelul, este în curte.

Nume predicativ (cum este S?; cine este S?; cum este S?)Ex. : El este prietenul meu.
DATIV

Complement indirect (cui?)Ex. : Dau Andreei stiloul meu.

Nume predicativ (asemenea cui?)Ex. : Noi suntem asemenea lor.

Complement circumstanţial de locEx. : Stai locului!
GENITIV

Atribut substantival genitival (a cui?; al cui?; ale cui?; ai cui?)Ex. : Cărţile Anei sunt neînrijite.

Nime predicativ (a; ai; al; ale cui sunt?)Ex. : Rechizitele sunt ale Ionelei.

Complement circumstanţial de loc (în spatele cui?; în faţa cui?; lângă cine? etc.)Ex. : Ne jucăm în spatele blocului.

Complement circumstanţial de cauză (din ce cauză?)Ex. : A pierdut din cauza piciorului rupt.
ACUZATIV

Atribut substantival prepoziţional (care?; ce fel de?)Ex. : Viaţa de câine este grea.

Nume predicativEx. : Cartea este de istorie.

Complement direct (pe cine?; ce?)Ex. : Cert căţelul pentru ce a făcut.

Complement indirect (cu cine?; cu ce?; despre cine?; despre ce? etc.)Ex. : Merg cu Andrei la mare.

Complement circumstanţial de loc (unde?; încotro?) Ex. : Mergem la cinematograf.

| giuliosmecherul2012 a răspuns (pentru radstefan):

Mai pe scurt nu sti ca mie lane sa citesc!happy glumes imi sunt si mie de ajutor mersi multhappyhappyhappyhappy

| Vaidos_Andrei_1990 a răspuns (pentru radstefan):

Mersi m-a ajutat mult

| GabryeluL a răspuns (pentru radstefan):

Nota 10

8 răspunsuri:
| KidNeboon a răspuns:

Gasesti pe: http://www.scribd.com/doc/2034850/Cazuri-si-functii-sintactice. Aici ti le da mai explicit

| MiSrEbElOeMoLiFe a răspuns:

Mersi m-ai ajutat happy

| Baros_Madalina_1989 a răspuns:

Subiect
n.p

compl
atribut

| Denis_Andrei_1999 a răspuns:

NOMINATIV
Subiect (cine?; ce?) Ex. : El este cel mai cuminte.
Atribut apoziţional (arată cum este subiectul) Ex. : Azor, căţelul, este în curte.
Nume predicativ (cum este S?; cine este S?; ce este S?) Ex. : El este prietenul meu.

DATIV
Complement indirect (cui?) Ex. : Dau Andreei stiloul meu.
Nume predicativ (asemenea cui?) Ex. : Noi suntem asemenea lor.
Complement circumstanţial de loc Ex. : Stai locului!

GENITIV
Atribut substantival genitival (a cui?; al cui?; ale cui?; ai cui?) Ex. : Cărţile Anei sunt neîngrijite.
Nume predicativ (a; ai; al; ale cui sunt?)Ex. : Rechizitele sunt ale Ionelei.
Complement circumstanţial de loc (în spatele cui?; în faţa cui?; lângă cine? etc.)Ex. : Ne jucăm în spatele blocului.
Complement circumstanţial de cauză (din ce cauză?) Ex. : A pierdut din cauza piciorului rupt.

ACUZATIV
Atribut substantival prepoziţional (care?; ce fel de?) Ex. : Viaţa de câine este grea.
Nume predicativ Ex. : Cartea este de istorie.
Complement direct (pe cine?; ce?) Ex. : Cert căţelul pentru ce a făcut.
Complement indirect (cu cine?; cu ce?; despre cine?; despre ce? etc.) Ex. : Merg cu Andrei la mare.
Complement circumstanţial de loc (unde?; încotro?) Ex. : Mergem la cinematograf.