| Raluutsa a întrebat:

Citate cat mai originale,inteligente, frumoase despre prietenie! FUNDA kiss

6 răspunsuri:
| motherfuckerstyle a răspuns:

Nu are nicio noimă să cerșești prietenia. – Antoine de Saint Exupery

| Juleuuss a răspuns:

Cel neprihănit arată prietenului său calea cea bună, dar calea celor răi îi duce în rătăcire.
Nu te împrieteni cu omul mânios şi nu te însoţi cu omul iute la mânie,
ca nu cumva să te deprinzi cu cărările lui şi să-ţi ajungă o cursă pentru suflet.
Iubiţi-vă unii pe alţii cu o dragoste frăţească. În cinste, fiecare să dea întâietate altuia.
Ce voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi la fel.
Un prieten adevărat e greu de gasit, mai greu de lăsat să plece şi imposibil de uitat!
Nu exista nici prietenie si nici dragoste acolo unde nu exista respect si sinceritate.
Nu exista prieteni adevarati, doar prosti in care ai incredere si pana la urma te tradeaza!

| MissIoana2002 a răspuns:

Am gasit cateva pentru tine:
''A avea un prieten este mai vital decât a avea un înger.''
''Nu rupe firul unei prietenii, căci, chiar dacă îl legi din nou, nodul rămâne''
''Prietenia este, în primul rând, pacea reciprocă și zborul spiritului pe deasupra amănuntelor vulgare''
''Un prieten este cineva care are aceiași dușmani ca și tine''
''Virtutea este fundamentul amiciției; pentru a o păstra nu este nevoie decât de caritatea reciprocă. Aceasta este simplă și nu are nevoie de farduri, nu cere nimic din cele exterioare. Și dacă ea găsește multe avantaje fără a le căuta (căci cine ar putea enumera foloasele și farmecele prieteniei?), caritatea n-are nevoie de stimuli exteriori, este mulțumită de ea însăși, ea este pentru sine un pinten și o recompensă.''. Sper ca iti plac.Mai multe gasesti aici:http://1cartepesaptamana.ro/citate-despre-prietenie/

| Raluutsa explică:

Subliniez originale