| nicp a întrebat:

Credeti ca masca de fata purata de medici chiar protejeaza?

Răspuns Câştigător
| ciprian_8384 a răspuns:

Intr-o oarecare masura da, si e utila in ambele sensuri;
Acum si masca respectiva are un filtru pentru praf si impuritati de catva micrometri (10... 100 um)... Din cate stiu mastile standard sunt pentru impuritati, dar nu filtreaza si gazele, mirosul, eventuale bacterii, ciuperci parazite... Daca e de acest fel si stranuta, posibilitatea sa transmita prin stranut exista, dar sunt probabil masti care au un sistem suplimentar de protectie (respiratie pe partea stanga sau dreapta) probabil ca e mai buna... Despre ce fel de masca vorbesti?

8 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Nu prea mi se pare. Daca intra aerul, de ce nu ar intra si microbii?

regis
| regis a răspuns:

Intr-o oarecare masura da. Si protejeaza in primul rand pe cei din jurul medicului.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Categoric NU 100%

tundenana
| tundenana a răspuns:

Eu folosesc masca zilnic la lucru... acum sa nu crezi ca protejeaza 100% insa e bine sa o ai... eu cum sunt medic stomatolog cum ar fi sa inghit tot praful si saliva fiecarui pacient, sange... cand muncesc... trebuie masca neaparat... la randul meu cand sunt racita... nici eu nu predau raceala mai departe pentru ca port masca... decat sa nu ai nimic tot e bine sa o ai, ceva tot protejeaza chiar daca nu in totalitate...

| fany74 a răspuns:

2% cred

| karla19 a răspuns:

Daca nu ar proteja n-ar mai purta-o atatia medici din intreaga lume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic nu protejeaza 100 %.
De exemplu, prin manusile chirurgicale, chiar purtate 2 perechi una peste alta, HIV-ul poate trece uneori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da decat deloc. depinde si in ce situatii o poarta.