| cipri7 a întrebat:

Cu ce ma ajuta mbps la router si care e diferenta? De exemplu, am internet de 100 mbps, care e diferenta dintre un router care are 150 mbps si unul care are 300 mbps?

Răspuns Câştigător
| Razor4free a răspuns:

MBPS este viteza cu care se incarca ceva. In cazul tau este viteza cu care se incarca datele de pe internet. MBPS inseamna Mega-Bytes per second (Mega-Bytes pe secunda).
Un router de 150 mbps se misca de 2 ori mai incet decat un router de 300 mbps.
Funda?

2 răspunsuri:
| DaNNzU a răspuns:

Este foarte usor. MBPS = Mega Bytes Per Second. Pe scurt mbps este viteza ta de navigare pe internet. Dar sa stii ca daca ai router vei putea "imparti" netul tau la mai multe persoana din casa si vei creea o retea LAN (Local Area Network). Viteza, adica mbps se va imparti, de ex ai 100 mbps si daca imparti la 2 oameni vei avea doar 50 mbps la fiecare PC dar la calculator iti va aparea doar 100 mbps. Cel putin asa e la mine, am router de la D-Link.

| mitza97 a răspuns:

Cu cat ai mai multi mbps cu atat viteza netului creste...