| AndreiAntiTot12 a întrebat:

Cum a aparut apa pe Terra?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Prin cometele,asteroizii care au lovit pamantul,sincer e inca un mister cum a aparut cum asa multa apa,dar pe viitor vom afla mai multe,vulcani erupeau desi apa sa evaportat apoi a plouat timp de mult timp, cometele poate ca au dus viata pe pamant, acum cateva miliarde pe anii, viata care a aparut din materie, apa e cev comun in univers din moment ce hidrogenul e popular in univers

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Ma bucur ca te si documentezi, sincer in atatia anii de TPU tu esti cel mai curios user de pe TPU, bravo, sunt multe persoane care fac credinta din stiinta, tu pune la indoiala totul

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Am sa citesc man

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Hidrogenul si oxigenul sunt in compozitia multor roci care "circula" in spatiu.
Ambele se pot descompune sub forma de atomi liberi sub actiunea unor temperaturi foarte inalte, iar la scaderea temperaturii se "asambleaza" in molecule, adica cate doi atomi de hidrogen si de oxigen.
In caz de descarcari electrice, cele doua elemente se re-compun, formand molecule si mai stabile, de apa.

Aceste procese au avut o durata lunga, timp in care Pamantul a fost expus multor coiziuni cu alte corpuri ceresti, fiecare avand influenta asupra compozitiei lui. Interactiunea elementelor existente se intampla si in prezent.

Răspuns utilizator avertizat
| Xela90 a răspuns:

Eu zic ca a facut lumea baltoace laughing