| anonim_4396 a întrebat:

Dupa voi, cum a aparut viata si omul pe Terra?

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Viata a aparut in momentul in care o globula lipidica ce inglobase monomeri, acum polimerizati spontan in interiorul acesteia, a reusit sa dezvolte metabolism si sa evolueze de asa maniera incat sa se poata replica si sa poata transmite informatia. Informatia cu timpul avea sa se perfectioneze, iar materialul protector avea sa devina un strat fosfo-lipidic.

Omul a aparut prin intermediul evolutiei, proces de notorietate in intreaga biologie si considerat irefutabil de toti biologii ce poseda o oarecare credibilitate in domeniu.

| sublime89 a răspuns:

Nu se stie inca exact cum a aparut, dar cea mai probabila e teoria abiogenezei. In ceea ce priveste omul, el a evoluat din aceeasi specie din care au evoluat si celelalte primate mari, cum ar fi cimpanzeii sau gorilele.

| ErrorFound a răspuns:

Viata a aparut datorita modului in care actioneaza apa in combinatie cu alte materii. Nu stiu sigur cand, cum si unde s-a format ARN-ul, dar cert este ca este una daca nu CEA MAI plauzibila explicatie hazardul.

Omul s-o trage din PRIMATE, nu s-o trage, nu stiu. Se pare ca omul are o istorie mult mai veche pe Terra decat se crede.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Terra a fost facuta de un T-Rex cu manutele lui. Noi am fost cryopreservati in oua de dinozauri cu coaja de metal. A venit apocalipsa, dinozaurii au crapat si noi am rasarit.

| a3e6u9 a răspuns:

Viața a apărut prin abiogeneză și omul a evoluat din alte vietăți.

| DoriKat a răspuns:

Eu cred ca extraterestrii ne-au creat.

| BîlcStefan a răspuns:

Omul a aparut de la Dumnezeu, nu din maimuta dar tindem sa ne indreptam spre ea (maimuta).

| Agnieszka a răspuns:

Pamantul are toate resursele necesare pentru viata... Apoi s-a lasat totul pe mana evolutiei.

| 26841053 a răspuns:

Eu cred ca omul a aparut de la Dumnezeu, insa unii oamenii sunt de acord si cu afirmatia maimutei adica omul a aparut dupa maimuta.el era maimuta apoi din ce in ce mai mult se facea om.cam asta am avut de spus gandeste-te si tu. Funda va rog

| Inferno a răspuns (pentru 26841053):

Troll.

| anonim_4396 explică (pentru 26841053):

Te-a fatat ma/ta la zoo si ai rasarit "dupa maimuta"?!?!