| danciu17o10 a întrebat:

Cum aflu + sau - la incarcatorul la laptop? care stiti?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pe fiecare incarcator indiferent ca e laptop, telefon ai acolo desenat chiar pe incarcator unde spune output stiu si citi volti scoate si amperi si mai incoloai un fel de desen cumvac ca 2 cerculete ala de pe exterior deschis nitel sau in mijloc un unct.Si arata mijlocul + exteriorul -, sau invers ca nu totdeauna toti pun asa plus si minus.Asa afli sigur. Dupa sa vezi exact care fir este trebuie sa tai mufa sa o decojesti de plastic si sa vezi unde sint lipite ce fir merge la mijloc si cefir merge la exterior.Asta daca ambele fire au aceiasi culoare.Dar de cele mai multe ori unul dintre fire are intercalat si ceva alb daca cablu este negru si cred ca ala ar fi minus, cred nu stiu sigur.

| TheLittleCurious a răspuns:

Daca ai un volt metru e simplu. pui rosu in mijloc si negru pe margine. daca iti arata cu minus atunci punele invers. rosu e + si negru e -