| amalia100star a întrebat:

Am un laptop cu windows xp, si mi s-a stricat incarcatorul si de un an nu l-am mai deschis, acum cand l-am descis nu-i mai stiu parola, cum s-ai aflu parola fara sa resetez windows-ul ca nu vreau sa pierd nimic din el.

7 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Ai putea incerca cu un Live cd Xp, adica un cd sau dvd de pe care sa rulezi sistemul de operare si prin care sa ai acces la partitiile tale si de pe care sa transferi fisierele care vrei sa ramana in laptop dupa reinstalare sistem de operare. De recuperat parola e mai greu. Daca ar fi atat de simplu, atunci ce avantaj ar mai avea activarea ei? happy Iar simpla rezolvare e reinstalarea sistemului de operare, dar dupa ce salvezi datele cu Live Cd Xp. (il imprumuti de la cineva sau cauti o imagine pe care s-o inscriptionezi cu ajutorul unui alt pc / laptop la care ai acces).

| Gizăz a răspuns (pentru dannyel86):

De fapt e extrem de simplu. laughing Iei CD-ul cu XP şi bootezi de pe el ca şi cum l-ai reinstala. Dai Next până te duce la fereastra în care apare şi Repair your Computer.

Dai click pe Repair, next iar. Aştepţi cât e de aşteptat şi o să-ţi apară altă fereastră. Selectezi din ea Command Prompt. În cmd tastezi copy c:\windows\system32\cmd.exe c:\windows\system32\sethc.exe Închizi cmd şi dai restart. Laşi să se încarce normal acum până ajunge la ecranul de logare. Acolo apeşi de cinci ori shift stânga şi îţi apare cmd.

În fereastră scrii net user x(unde x e numele contului în care vrei să intri) urmat de o parolă la întâmplare, gen 12345. Voila! Acum te poţi loga cu noua parolă şi o poţi elimina de tot din setările din Windows.

Am făcut chestia asta pe PC-urile multor amici uituci. Merge garantat de la 98 până la 7. Pe 8 nu am încercat, dar nu ar avea de ce să nu meargă.

| dannyel86 a răspuns (pentru Gizăz):

Foarte interesant ce spui. Voi retine informatia, in caz ca am nevoie. Nu prea am umblat la optiuni gen repair, recover, pe care le lansezi de pe discul cu XP, de aceea preferam o reinstalare de sistem de operare. Mersi!

| Gizăz a răspuns (pentru dannyel86):

Cu plăcere. Sistemul de securitate de la Windows e un rahat. Are o grămadă de back doors pe care le pot exploata şi nişte copii de zce ani. Ce ţi-am zis eu se foloseşte de Sticky Keys şi ideea tâmpită a celor de la Microsoft care l-au lăsat ca opţiune activă înainte de logare.

| dannyel86 a răspuns (pentru Gizăz):

Voi testa instructiunile tale atunci cand voi avea ocazia. Eu sunt convins ca vor da rezultate, si m-as bucura sa se intampla asta si in cazul meu, la nevoie. Windows-ul e creat de om. Imposibil sa nu exista vulnerabilitati de securitate (chiar si pentru cele mai protejate sisteme).

| Gizăz a răspuns (pentru dannyel86):

Există cam peste tot. Numai că la OS-uri gen Linux trebuie să fii "un pic" mai deştept să le găseşti. Astea de la Microsoft sunt de nivelul unui copil. Vezi înainte să bagi comanda aia din răspuns o pui p-asta: copy c:\windows\system32\sethc.exe c:\

După ce ai terminat cu parola o iei de la capăt cu repair şi bagi în cmd copy c:\sethc.exe c:\windows\system32\sethc.exe Asta va repara stricăciunile pe care le-ai făcut că altfel laşi sistemul vulnerabil. Primul răspuns pentru cel care a pus întrebarea a fost simplificat.

| catalinadrag a răspuns:

Scrie din tastatura parola asta inchis asa parola este ertiub sunt la facultatea de electromica in anil 3sigur merge pup