| Muzicantul a întrebat:

Cum aflu suplementul si complementul la matematica? vreau explicare concreta... clasa 6-a dau fundita

Răspuns Câştigător
| MissLumy a răspuns:

Suplementul este un unghi de 180 grade
complementul de 90 gradewinking
suplementul il afli 180 - [unghiul care iti da]=...

Exemple:
Suplementul unghiului de 60 grade este?
180 grade - 60 grade = 120 grade
Complementul unghiului de 75 grade este?
90 grade - 75 grade = 15 grade

fuunda?big grin

complementul 90 - [unghiul dat]=...

11 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Se numesc unghiuri complementare doua unghiuri care au suma de 90 grade( daca il stii pe unul, celalalt va avea diferenta pana la 90);
- se numesc unghiuri suplementare doua unghiuri care au suma de 180 grade. (Daca stii cat are unul, celalalt va avea diferenta pana la 180.) Uite un link cu cateva notiuni de baza in geometrie http://www.e-scoala.ro/matematica/notiuni_baza_geometrie.html

| George1510 a răspuns:

Complementul il afli scazand din 90 (de grade) unghiul cunoscut
suplementul il afli scazand din 120 (de grade0 unghiul cunoscut

sper ca ai inteles big grin

| CristinaLăvMucAnonim a răspuns:

Si eu tot a 6a sunt.Deci.Avem de aflat complementul numarului 50.Se obtine astfel:

u+c=90 grade
50+c=90 grade(se inlocuieste cunoscuta)
50+c=90 grade/-50(se aplica metoda balantei si se scade cunoascuta)
c=40 grade

Iar suplementul... Avem de aflat suplementul numarului 50.
Se procedeaza astfel:
u+s=180 grade
50+s=180 grade(se inlocuieste cunoscuta)
50+s=180 grade/-50(se aplica balanta si scadem cunoscuta)
s=130 grade.
Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Shagun a răspuns:

Suplementul unui unghi de u grade este 180-u grade
Complementul unui unchi de v grade este 90-v grade
Spor la lucru happy

| dulkika a răspuns:

Si eu sunt clasa a 6-a...mrgoh go on...de exemplu ai un unghi care are 200 de grade si iti cere sa afli complementul si suplementul:la complement faci 200-90 si la suplement 200-180
Reguli:
Daca suma masurilor a doua unghiuri este de 90 de grade atunci cele doua unghiuri se numesc unghiuri complementare.
Daca suma masurilor a doua unghiuri este de 180 de grade atunci cele doua unghiuri se numesc unghiuri suplementare.
mrg astea sunt definitiile... sper ca te-am putut ajutaaa pa si noroc

| Elee a răspuns:

Eu stiam ca un 2 unghiuri suplementar fac 180 grafe si 2 unghiuri complementare fac 90 grade happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suplementul il afli scazand unghiul din 180 de grade iar complementul scazand unghiul din 90 de grade. Si eu sunt in clasa a sasea. happy

| NevastuicAaA a răspuns:

Pai complementul e de 90 de grade si suplimentul de 180 grade.
daca vrei sa afli complementul faci asa... Ex:descompui complementul sau suplimentul depinde ce iti da sa afli asa (complementul)89grade 59minute 60 secunde si (sumplimentul)179grade 59minute 60secunde. Faci intr-un fel incat minutele si secundele sa iti dea 1grad care l-ai luat din 90 sau 180 grade.

Ex:complement suplement
89grade 59minute 60secunde- 179grade 59minute 60 secunde-
50grade 37minute 56secunde 48grade 56minute 50secunde
=39grade 22minute 4secunde =131grade 4minute 10secunde
big grin Sper ca ai inteles big grin

| NevastuicAaA a răspuns:

Georgika™, suplementul este de 120 de grade? laughing

| anda123456789 a răspuns:

Complementul=90 grade suplementul=180grade

| fotosintezadinviitor a răspuns:

Si eu sunt in clasa a 6 a dar sunt in a 8 a acum.