| diana_5383 a întrebat:

Cum ar trebui procedat in urmatoarele cazuri stiind ca constitutia garanteaza inviolabilitatea domiciliului?

a) fam Georgescu locuieste cu chirie intr-un apartament.Intr-o zi cand nu era nimeni acasa, proprietarul a venit sa controleze starea caloriferelor.
b)Ioana a plecat la munte cu parintii in vacanta si s-au cazat la un hotel. Ea nu a lasat cheia la receptie temandu-se ca in lipsa lor oricineva putea intra in camera.
c)Din apartamentul fam Stoica, apa curge pe scari.Alarmati,vecinii au sunat la usa dar nu le-a raspuns nimeni.
d)Marcel a observat ca usa de la apartamentul unde sta colega lui e deschisa. El e ingrijorat pentru ca stie ca familia e plecata din oras.
e) Din casa unde locuieste familia Teodor se aud strigate de ajutor.

Ms:*

1 răspuns:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

A) Proprietarul trebuia să-i sune pe chiriaşi în prealabil şi să meargă doar când aceştia erau acasă. Nefiind o urgenţă, mai putea aştepta. (cel puţin aşa procedează proprietarul în a cărui casă locuiesc eu)
b) Cum ar trebui procedat ca să ce? Oricum mai există chei la recepţie, nu doar cea a clientului (exemplu: camerista are o cheie pentru a intra şi a face curat)
c) E caz de urgenţă în care sunt puse în pericol şi celelalte apartamente caz în care, dacă cineva are cheie (presupunând că familia Stoica locuieşte în chirie) ar fi bine s-o folosească. Dacă familia Stoica este proprietara apartamentului şi sunt plecaţi pentru multă vreme, ar trebui anunţaţi ei de acest incident şi apoi anunţaţi pompierii care să vină şi să spargă uşa.
d) Ar trebui fie să-şi vadă de treabă, fie să o strige pe colegă de la uşă sau s-o sune. Nici într-un caz să intre!
e) Acelaşi lucru ca la punctul d), eventual anunţată şi Poliţia.