| Anomim2025 a întrebat:

Cum este viața în Statele Unite?

Răspuns Câştigător
| GdX a răspuns:

Mai grea dar fara stres.

Răspuns Apreciat de Editori
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mie nu mi-a placut ce am vazut in SUA.

New York ul ...acel oras emblema al SUA e fascinant doar de la distanta. In rest un oras mizerabil, greu de locuit in el, preturi exagerate, plin de homlessi, totul e vechi, cladirile alea inalte si frumoase sunt de fapt niste cladiri din piatra gri si urate sau niste mormane de sticla si otel. Transportul in comun e supraaglomerat, metroul incomparabil cu cel din Romania. E murdar si total incomfortabil.

Am vazut si partea de la tara. Saracie mare prin unele zone, zone de care probabil nici nu se aude in afara SUA. Oameni grasi care umbla cu haine rupte, masini vechi de 30 ani.

In partea de vest. SF intr-adevar un oras locuibil insa din cauza industriei IT probabil.

LA. Un oras mai mizerabil decat NY, cu niste contraste enorme intre lumea bogata si cea saraca. Cartiere intregi din LA in care mi-a fost frica si din masina mergand cu 50km/h.

Zonele de plaja pline de imigranti care vand tot feluri de rahaturi exact ca tiganeala de la noi de pe litoral.

California plina de mexicani ilegali probabil pe care ei ii percep asa cum percepem noi tiganimea.

Mancare in toata SUA... execrabila. Ori mananci toate rahaturile la fast food ori dai o avere pentru o mancare sanatoasa.

Transportul in comun la pamant. in LA il folosesc doar boschetarii.

Serviciile per total in tara aia, mult mult mai jos ca si calitate fata de cele din Europa.

Preturi inexacte....mereu cand vrei sa palatesti ceva la casa mai apar vreo 2-3 taxe, mereu si absolut la orice trebuie sa lasi bacsis.

Oameni fara adapost aproape la orice pas.

Per total e departe rau de tot de visul american

| Giulia97Anna a răspuns (pentru suntserios):

Nu-mi vine sa cred ce zici?! New York era orasul in care visez de ani buni sa ajung sad Chiar asa d rau e? Nu ai facut si niste poze, ceva?

| suntserios a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Na ce sa zic acum. E visul multora sa vada New York ul. De altfel de aia m-am dus si eu sa il vad.

Nu fii dezamagita. Stiu persoane care au fost acolo, au fost si de accord cu ceea ce am zis eu si in continuare sunt fascinate de NewYork si vor sa il vad iar.

In final tine de gusturi.

Am si poze, dar pozele nu reflecta realitatea.

Ca turism oricum e o experineta care nu trebuie ratata daca ai posibilitatea.

Dar in principiu NewYork ul e
-supraaglomerat
-plin de boschetari care dorm pe la fiecare colt
-un oras nesigur noaptea
-plin de gunoaie, imagineaza ti o cladire de 80 etaje care coboara tot gunoiul la coltul strazii sa il ia careva de acolo.
-miroase cel putin vara... a gunoi peste tot
-mirosul de gunoi se amesteca cu miros de carne prajita ca peste tot gasesti un fast food.
-cladirile nu au nicio arhitectura, sunt doar niste turnuri peste tot
-sobolani cat pisica in central parca
-restaurantele si hotelurile extrem de scumpe
-daca nu agreezi fastfoodul e complicat sa gasesti mancare fara zahar, bacon, maioneza sau ceva grasime
-personaje suspecte peste tot cand se insereaza
si lucrurile pot continua.

exista insa si lucruri bune.
-stai pe o banca 10 minute si auzi 20 limbi vorbindu se in jurul tau
-un amestec cultural incredibil
-senzatie interesanta sa ridic capul si sa vezi numai cladiri si sticla in jurul tau (apropo prin zonele cu zgaraie nori apropiati intre ei ai impresia ca se innopteaza cu 1 inainte)
-foarte interesant sa vezi locuri pe care le ai vazut prin filme celebre
-o felie de pizza mancata la o pizzerie mica de cartier detinuta de o familie italiana...
- sa observi furnicarul de pe wall street unde practic e centrul economic al lumii
-ramasitele WTC impresionante
-central parca ziua impresionant si el
-sa stai pe marginea unui totuar si sa observi lumea in sine ...sa auzi sirenele masinilor de pompier si sa te gandesti ca ai vazut in filme atmosfera aia.
-destule muzee
-magazinele de lux de pe 5th avenue
-teatrele de pe broadway

| Giulia97Anna a răspuns (pentru suntserios):

Am incercat sa retin doar lucrurile bune care le-ai spus despre oras.Desi stiam ca exista foarte multi oameni pe strazi, cersetori.Dar nu inteleg de ce strainii ne critica ca avem cersetori in Bucuresti.Toate orasele, capitalele au! Am fost in Madrid acum 2 luni si pot spune ca am ramas uimita cat de multi cersetori erau in renumita capitala a Spaniei!

| suntserios a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Cred ca erau romani majoritatea de i ai vazut tu

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pregateste-te sufleteste pentru Relian. Ala e indragostit de USA si face spume cand altul gandeste ceva diferit fata de el.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi a dat ignore de mult... ma doare la pix de el

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

laughing Ai scapat atunci. E putin frustratel, scrie o tona cand se supara saracul.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Putin? E atat de frustrat incat scrie romane intregi intr o limba romana indoielnica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

E americanizat omul, ce stii tu laughing. E totusi distractiva ipocrizia lui. Mi-a citit 2 randuri si deja ma stia tot, numai presupuneri tampite facea. Dar la cum vorbeste, cica locuieste acolo si spune de ei ca sunt "open-minded" dar clar el nu este unul. Dar cum i-am zis si pustiului, are Romania destui ca ei 2, nu duce lipsa.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Omul nici nu stie sa masoare diametrul unei roti... si de aia mi-a dat si ignore. Nu e niciun americanizat. E genul de persoana care nu suporta sa greseasca... si mai rau nu suporta sa fie corectat

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Versiunea masculina a lui Gretta rolling on the floor

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Aoleu... da... aia e si mai si

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nici nu ma mira mentalitatea ei. Australia unde este ea si cu Suedia au fost nenorocite de feminism. Imi place cum raspunde la intrebari cu " noi femeile " dar spune doar ce ii place ei. Sunt curios cum asa specimen are sot. Am intrebat-o dar mi-am luat ignore sad.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar crezi ca e din Australia si toate povestile alea? loool, probabil e doar o copila care se crede prin alte tari... cu mintea. Si eu la 7 ani voiam sa ma fac astronaut

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Sunt eu plictisit dar nici atat de plictisit incat sa stau sa imi bat capul daca cineva zice adevarul sau nu. Asta ma face sa am un gram de respect in plus fata de altele (tot anormale ) care nu mint ca au iubit sau sot si stau intr-o casa plina de pisici.

6 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Cum este viața pentru cine?
Statele Unite sunt mari, iar nivelul de viață variază de la oameni care nu au ce mânca până la oameni care dețin zeci de miliarde de dolari.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Vezi filmul asta ful sau pe parti.
https://www.youtube.com/watch?v=d6I_oR_Riuw
Si asta, se gaseste cu subtitrare in romana dar unde sunt eu nu-mi da -
https://www.youtube.com/watch?v=O6ayb02bwp0

| Clorox a răspuns:

Cand eram mic credeam ca-i cel mai frumos loc, dupa mi-am dat seama ca este un loc mizerabil si aglomerat!
Sorry, prefer Japonia happy

| Lukasssz a răspuns:

Grea

| Barbu_Mihai_1996 a răspuns:

Acolo gasesti orice.

| suntserios a răspuns (pentru Barbu_Mihai_1996):

Si in Europa/ Romania nu gasesti?