| Skullz a întrebat:

Cum fac un molotov din benzina? toate detaliile ce sticla imi trebuie, de la ce distanta sa arunc, cum sa arunc tot tot! As prefera de la un expertwinking.

Răspuns Câştigător
| Eduard77 a răspuns:

Salut!
1-Iti trebuie o sticala, de sticla, sa incerci sa fie de bere sau una care se sparge repede.
2- Pui benzina in ea 3/4.
3- Ii pi un dop cara sa o inchida foarte bine(nu trebuie sa curga sau sa elimine vapori), preferabil dop de pluta.
4- iei o carpa imuiata in penzina, dar stoarsa bine sa nu picure si o legi de gatul sticlei.
5- Dai foc carpei si astepti sa fie cuprinsa toata de flacari.
6- trebuie sa dai la distanta de cel putin 20 m pentru ca are multa benzina si arunca cioburile cand se sparge.
7-in caz ca dai cu ea si nu se sparge, fugi laughing sa nu te apropi de ea...

Poti sa pui si diluant, daca e pentru prima data poti sa pui mai ptina benzina, jumate sau chiar un sfert. Mult succes, sa ai grija.

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ar fi mai bine sa renunti.Probabil ca esti copil, de ai asemenea ganduri.

| BogdanVasc a răspuns (pentru mira):

Eu faceam molotave si fumigene cu prietenii de la 14 ani. Odata ce el vrea sa le faca pentru distractie, ce are? Nu stiu sa-ti zic pe plac cum se face un molotov ca in jocuri, dar eu cu prietenii faceam diverse creatii, ne jucam cu focul, petarde si d'astea, faceam bombe mici, grenade, sau orice altceva cu fitil. Experimenteaza si tu happy Copilaria este partea din viata in care poti incerca din toate. Profita cat mai poti!

| LordBolton a răspuns:

Cocteil Molotov este o bombă incendiară artizanală, un amestec de anumite produse inflamabile (ex. benzină) cu ulei de motor și un recipient de sticlă.
În modelele clasice, o cârpă sau bucată de pânză așezată în locul dopului servește de fitil. Se aprinde fitilul și se lansează. La spargerea sticlei se împrăștie conținutul care intră în contact cu flacara fitilului și se incendiază. Uleiul de motor face ca benzina să se lipească de orice suprafață.
Cocteilul de impact în loc de fitil folosește acid sulfuric și potasiu. Lansând bomba, sticla se sparge și acidul întră în contact cu potasiul generând o puternică reacție exotermică (urcare bruscă de temperatură), care face să inflameze combustibilul. În plus pe lângă daunele provocate de foc, trebuie să adăugăm și efectul coroziv al acidului. Altă caracteristică a bombei cu acid în înfruntări nocturne nu arată poziția aruncătorului. funda?

| Me2 a răspuns:

Nu esti in CS:GO, nu mai pune intrebari din astea ...ca rade lumea pe aici

| Skullz explică:

1. WrathOfTheJesus--- ai dreptate, sunt copil si imi place sa vad totul ca un joc, si sa profit de tot ce imi vine prin cap.
2. MaCheamaMarian112--- de unde sa fac rost de acid sulfuric si potasiu?laughing
3. Nu este treaba voastra ce fac/cum ma distrez/sau ce fac pentru a ma distra--- (mira)--- oricum multumesc de ingrijorare