| BlueFox a întrebat:

Cum functioneaza posta, cand comand ceva online si dau numarul postal ce trebuie sa prezint la posta sa imi pot lua pachetul? Sau trebuie sa deschid o casuta postala inainte de a comanda? Dau funda

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Dai numarul (sau codul) postal al oficiului postal de care apartii, adica posta unde esti tu arondat de mult timp.Nu trebuie sa deschizi nimic, doar dai adresa ta si in cateva zile o sa primesti in cutia postala de la bloc/casa ta un bilet care te anunta ca a venit coletul si cu el trebuie sa te duci sa ridici de la posta coletul cu buletinul si banii cu care trebuie sa cumperi coletul.Tu scrii adresa ta cand dai comanda si codul postal de la oficiul tau postal.Si atat.Succes!

4 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Ce posta? Majoritatea au contracte cu firmele de curierat...
Daca nu, ridici de la posta de care aparti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Primesti o instiintare de la oficiul postal de care apartii si te duci si ridici pachetul

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă ți-l trimite prin Poșta Română, vei primi acasă, în cutia poștală, înștiințarea. Dacă știi data când ți-l trimite, după 3/4 zile, te duci la poștă și întrebi dacă au un colet pe numele tău. Să ai la tine cartea de identitate (obligatoriu) și bani suficienți (care reprezintă contravaloarea coletului, dacă cumperi un produs online).
Dacă coletul ți-e adus de o firmă privată (Fan Curier, Cargus, Nemo etc), nu ai nevoie de actul de identitate, ci de suma de bani necesară. Aștepți să fii contactat telefonic de firmă, pentru a stabili ora la care poți fi găsit, pentru a-ți înmâna coletul.

| J0B0MAT a răspuns:

Prezinţi buletinu şi o înştiinţare pe care o vei primi atunci când îţi ajunge coletul.
Nu trebuie să deschizi o căsuţă poştală.