| mihaitzacelviteaz a întrebat:

Cum imi pot marii performantele calculatorului?
Ce trebuie sa fac sa mai iau o placa cu rami sau sa ii schimb procesorul?
Deoarece unele jocuri imi merg in poze sad
HELP!
Funda!

Răspuns Câştigător
| onlym3 a răspuns:

La ce jocuri au aparut si o sa apara iti recomand minim un procesor dual core i3, rami 4gb ddr3 si o placa video decenta pe gddr3 sau 5 si sa aiba o frecventa ceva mai mare(de la 700mhz in sus) si cam atat.(si un hard de macar 500gb).
Eu de exemplu am avut un Intel pentium dual core de 2. 7ghz(deci nu i3 etc) si o placa video cam depasita si deja nu mai facea fata la jocurile noi, mergea in reluare si l-am vandut si cu o investitie minima de 2000ron (cam atat am dat si eu) poti sa ai un pc decent(eu am dat atat ca practic am cumparat toate piesele, de la carcasa, sursa etc pana la placa de baza, rami, hard de 1tb...)
De exemplu daca ai o placa de baza care suporta procesoarele astea noi deja economisesti niste bani si daca ai o sursa de minim 500-550w si carcasa etc iar ajungi sa economisesti ceva si tot asa.

4 răspunsuri:
| SDC a răspuns:

Ambele ar fi perfect, 4 gb rami, si un procesor amd dual core, o sa iti mearga toate jocurile!

| AlinKun a răspuns:

Pai nu poti creste performanta doar cu rami sau procesor
iti trebuie un echilibru intre procesor-rami-placa video

| BANN3R a răspuns:

Problemele pot fi de la :
1. Procesor
2. Rami
3. Placa video

Vrei jocuri. investeste in alt calculator...
sau Spune ce calculator ai acum sa iti pot da mai multe informatii...

| Alees a răspuns:

Acum depinde ce calculator ai daca e vechi trebuie sa schimbi cam totu nu e chiar asa de usor sa faci un pc, placa de baza suporta un anumit nr de ram nu poti sa ii pui cat vrei, depinde placa video depinde de sursa daca e prea mare s ar putea sa nu faca fata procesoru conteaza dar mai putin, daca ai un dual core e perfect, poti cauta pe google EX : gta 4 system requirements

http://www.game-debate.com/....../index.php

Si o sa gasti configuratia de care are nevoie pc ul tau sa mearga bine in acel joc