| FreeSh00teR a întrebat:

am o unitate de 2 gb rami procesor amd sempron 2.60 ghz o placa video nVIDIA 8600 GT si as vrea sa o "imbunatatesc" harddiskul as dori sa il schimb neaparat deoarece "caraie" si as dori sa mai stiu ce alte piese as mai putea sa ii mai iau pentru ai imbunatati performantele in special pentru jocuri... bugetul nu este foarte mare

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dupa placa video ce o ai imi dau seama ca ai o placa de baza performanta. Era bine daca spuneai denumirea si codul ei. Totusi cred ca 4 Gb RAM pe slot, suporta. In aceste conditii poti sa mai pui inca (minim) 2 Gb RAM obligatoriu la ceeasi frecventa cu cea veche. Pentru asta ar trebui sa dai jos placa veche ( daca nu te pricepi sa-i afli caracteristicile altfel) si sa te duci cu ea la un magazin. Daca vrei sunt ateliere care ti-o cumpara pe cea veche si-ti da alta cu capacitate mai mare. Trebuie insa sa stii cat suporta placa de baza atat la capacitate/slot cat si la frecventa. HDD-ul daca caraie nu mai are mult. In acest caz este necesar un HDD care sa aiba macar 7200 rot/min si sa fie pe SATA. In rest nu prea mai ai ce face. Pentru schimbarea placii video sunt necesari bani mai multi. Oricum a ta e destul de buna. Spor la treaba!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Hradurile astea asa ciriie ele nu ca este al tau naspa.Deci ce sa schimbi si cu ce.Doar daca iei altu ceva mai rapid si stiu si eu SATA 2 sau care e mai nou.Asa sal schimbi tot cu unu la felchiar de capacitate mai mare nu faci nimic.Sau eventual sa iei un SSD, dar ai zis ca nai bani si asta costa mai mult decit face calculatorul tau tot.rebuie sa te uiti sa vezi ce placa de baza ai si dupa poti stii daca poti pune ceva mai multe pe ea.Ma refer memorie si procesor, astea trebuiesc suportate de placa de baza.Restu video, audio, hard nu conteaza ce placa este sau ce calculator ai.Cam asa sta treaba.Deci vino cu placa de baza spune modelul si lumeao sa iti spuna ce poti pune maxim pe el, ori te poti tu uita pe net si vezi caracteristicile placii tale de baza.

| Alexander121 a răspuns:

Inaca 2 gb ram, o placa videa de 2 gb(1 gb daca nu iti permiti)un ati radeon...ar fi ideal pentru jocuri, un hard de 250... 500gb si procesorul este cam slabut ar fi fost de preferat un Intel-doual core, sau qoad core sau daca iti permit un i3, i5, i7
poti s ate uiti pentru ceva bun aiceea www.funpc.ro
Funda?

| Bad2Fast a răspuns:

Ce buget ai? ce placa de baza ai?