| teodorika24 a întrebat:

Cum inmultesc un numar natural sau un numar intreg cu o fractie?

7 răspunsuri:
| Chamberlin a răspuns:

Exemplu:
6 x 2/3= 12/3
Doar ca trebuiesc simplificate
12/3 = 4/1 = 4

| XxAnonimuXx a răspuns:

Simplu, inmultesti numaratorul numarul de deasupra liniei fractiei cu acel numar natural sau intreg

| iemuc100 a răspuns (pentru XxAnonimuXx):

Ai copiat de la mine, hotule tongue laughing

| XxAnonimuXx a răspuns (pentru iemuc100):

Si eu m-am gandit la aceiasi laughing))

| XxAnonimuXx a răspuns (pentru iemuc100):

big grin

| iemuc100 a răspuns:

Simplu, inmultesti numaratorul(numarul de deasupra liniei fractiei) cu acel numar natural sau intreg
De ex:
4*2supra4= 8supra4 sau
2, 5*2supra8=5supra8

| mirelaMirelutz a răspuns:

Daca te referi la cv de genu 24ori 54supra62 inumtesti pe 24 cu 54 si pe 62 la locul numitorului adica jos...la fel se face si cu un nr intreg, dar acolo trebuie sa ai in vedere faptul ca -ori- este egal cu plus si -ori+ este egal cu minus(-)... sper sa-ti fie de folosbig grin