| Enake a întrebat:

Cum scad un numar natural cu o fractie?

Răspuns Câştigător
| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Trebuie sa aduci numarul natural la acelasi numitor amplificand (inmultind) fractia cu numitorul de care ai nevoie.
Apoi faci scaderea intre numaratori si copiezi numitorul.
Daca se poate face impartirea finala dintre numarator si numitor o faci daca nu lasi exercitiul asa.
Te pup, pa pa! :*

| Enake explică (pentru Latinmoon):

Mersi mult :* dar nu stiu sigur daca e corect, pentru ca aici e ceva cu o suma de bani, si trebuie sa scad suma (nr natural) cu acea fractie, e corect?

| Latinmoon a răspuns (pentru Enake):

De exemplu: 2-4/2=2 amplificat cu 2 -4/2=2/2-4/2=-2/2 si ramane asa.
20-14/2=20 amplificat cu 2-14/2=20/2-14/2=6/2=3.
Asta este ce ai de stiut la fractii.
Acum depinde ce iti cere exercitiul!winking
Good luck! puppy dog eyes

7 răspunsuri:
| YourDeath a răspuns:

De exemplu, daca vrei sa faci 10- 1/23, amplifici primul numar (aici 10) cu 23, si iti va da 230/23-1/23= 229/23.

| TheBlisterExists a răspuns:

Te ajut eu daca imi dai un exemplu concret!

Pana atunci incerc eu sa ghicesc ce vrei sa spui si iti dau un exemplu.

ai 10-3/4 (trei supra patru)

amplifici 10 cu 4 ca sa ai numitor comun.
10 inseamna 10/1 (zece supra unu) si amplificand cu 4 iti da 40/4 (patruzeci supra patru)

ACUM poti face scaderea.

40/4-3/4 = 37/4 (treizeci si sapte supra patru)

| Enake explică (pentru TheBlisterExists):

Mersi! dar o problema! nu imi apare funda ca sa iti dau!

| cedrea923 a răspuns:

Amplifici nr natural cu numitorul si faci scaderea. Ex. 5/2-2=5/2-4/2=1/2

| Jxy a răspuns:

Transformi fractia ordinala in fractie zecimala si apoi scazi.
Ma exact daca ai 1 - 5/10 faci 1 - 0.5, deoarece 5/10= 0.5 happy