| Parintele a întrebat:

Cum poate fi posibil asa ceva?!
Reporterii Romaniei Libere au aflat ca poti ajunge preot sarind peste regulamentele bisericesti daca platesti pretul corect 3000 Euro!

http://www.romanialibera.ro/a152882/cat-costa-duhul-sfan t-in-romania.html

+ video sub reportaj!

Răspuns Câştigător
| hashe86 a răspuns:

Dezgustator
mai ales ca am vazut ca insusi arhiepiscopul tomisului se indeletniceste cu asa ceva. daca chiar si mai marele biserici a ajuns sa se manjeasca cu asa ceva, ce asteptari sa mai avem de la preotii de rand. daca pastorul nu e vrednic atunci nici turma nu este de isprava

15 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Este socant... sau ar trebui sa fie socant? M-a uimit, dar avand in vedere ca eu nu am avut o extraordinara parere despre unii dintre inaltii prelati... nu mi-a fost greu sa cred. Imi pare insa rau ca foarte multi dintre oameni au incredere in ei si ii cinstesc.
Totusi se spune ca trebuie sa faci ce predica popa nu sa faci ce face el...

mira
| mira a răspuns:

Nu este prima acuzatie ce i se aduce. Mira

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In Romania nu trebuie sa te mai mire nimic, unii ajung absolventi de licee, de facultatii, au licente si masterate fara sa calce pe la licee sau facultati.Acum a venit randul sa avem si preoti pe banda rulanta.Cu atata coruptie era inevitabil sa nu avem si astfel de specimene.Asta e tara in care traim iar noi sa fim '' MANDRI '' ca suntem romani...

| Parintele explică:

Daca nu merge link-ul vedeti aici:

http://www.romanialibera.ro/

| Parintele explică:

Chiar asa pe fata?! unii pupa mana unor popi ca astia!

| Parintele explică:

FLORI...ESTI PREA NAIVA! Nu poti schimba acest sistem meschin al BOR.Si nu cred ca duhul sfant (daca ar exista)ar lucra printr-un om murdar spiritual.Si enoriasii sunt la fel ca si preotii astia de aceea ai accepta asa cum sunt si-i iarta.

| Parintele explică:

Pep...prea inaltul nu are nici o scuza pentru ce a facut.si se vede foarte clar ce intentii avea si e clar ca buna ziua ca e corupt.SI NU E UN SIMPLU POPA DE TARA CARE PRIMESTE UN COS CU OUA SAU O GAINA SI-O STICLA DE RACHIU. E deasemeni clar ca si cei de sub el sunt la fel de corupti, caci pestele de la cap se impute.Trebuie pedepsit pentru ca altii ca el sa vada si sa-si aduca aminte ca-l slujesc pe d-zeu nu pe satana! si e bine sa vada si enoriasii cui pupa mana.desi ei sunt atat de orbi incat nu vad ca saruta mana satanei!

regis
| regis a răspuns:

Pe mine nu ma mira ca se poate, si fetele bisericesti sunt tot fete umane, iar in final orice om are un pret. Insa ma asteptam ca "pretul corect" sa fie mult mai mare.

| kh1ss a răspuns:

Pai... nu ma mai surprinde nimic legat de preotii din romania... si cei care pupa mana preotilor... mi se pare cam mult... adica... de ce sa o pupi?

| ka2 a răspuns:

Bun! si care este problema? laughing nu-mi spune ca te mira asta!

| bunica a răspuns:

Sunt din jud. c-ta si am ramas stuperfiata de ce am citit si vazut. aveam o stima deosebita fata de preanaltu de la c-ta. a facut foarte multe in judet pentru manastirile din dobrogea. D-zeu sa-l indrepte pe calea ce-a buna si sa-l ierte.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

In Romania este coruptie organizata la toate nivelurile societatii. De ce Biserica Ortodoxa Romana ar fi o exceptie? Pentru ca se considera sfanta?
(mi s-au parut amuzante comentariile la articolul a celor care acuzau RL pentru practici "neortodoxe" sau comentariile celor care nu credeau ca este adevarat cu toate ca reportajul filmat cu camera ascunsa arata IMAGINI si VOCE)
Cum spunea cineva, chiar daca ar aparea Isus in zilele urmatoare, crestinii tot nu vor crede, il vor considera eretic si-l vor crucifica din nouwinking

| pep a răspuns:

Sunt un om prost, simplu, din popor. Pentru a raspunde la aceasta intrebare, incerc sa gandesc la rece, ca un om prost si simplu si as cugeta in felul urmator: Nimeni nu poate ascunde nimic! Nu va amagiti si nu va grabiti! Fiti calmi si intelepti asa cum le sta bine oamenilor din poporul nostru romanesc! Totul iese la iveala, mai devreme sau mai tarziu. Dumnezeu nu intarzie niciodata dar nici nu se grabeste. Toate, la timpul lor.Angajatii ziarului Romania Libera se cuvine sa prezinte mai intai dovezile. Ceea ce s-a scris si s-a prezentat, nu poate fi luat in considerare ca proba si nu poate avea calificativ de verdict.Informatiile prezentate pot fi adevarate sau false, in egala masura.In situatia in care se vor prezenta dovezile, se va ancheta cazul de catre comisiile de ancheta abilitate, inclusiv justitie si Sf. Sinod, si se vor lua hotararile de rigoare.Fratilor, chiar daca ar fi adevarat ceea ce au descoperit domnii de la Romania Libera, nu va amagiti, pacatul ramane pacat, indiferent la ce om ar fi descoperit acest pacat, chiar om al Bisericii de-ar fi, iar virtutea ramane virtute. BINELE ramane bine iar RAUL ramane rau.Totul se plateste! Nu amestecati lucrurile! Valorile raman, si vor ramane, pururi, valori! Nu trebuie generalizat, nu trebuie aruncat cu mocirla in unii oameni sau in Biserica-institutie divino-umana, creata de Dumnezeu prin Mantuitorul cu un scop suprem, nobil si sfant. Fratilor, sa nu ne amestecam in tarate ca ne mananca porcii! Sa nu uitam ce a spus Mantuitorul Iisus Hristos : cine e fara pacat, sa arunce primul cu piatra.Este bine sa fim cautatori si iubitori de ADEVAR insa modalitatea prin care se cauta a se descoperi adevarul, de multe ori, lasa de dorit. Se face prin metode perverse. Nu vreau sa fac aluzie si sa calific modalitatea actuala, a angajatilor de la Romania Libera, ca fiind perversa, nu sunt in masura sa judec asta insa uneori se recurge la metode si unelte aflate la indemana si care sunt de partea celui rau, ale celor care nu iubesc si nu cauta adevarul cel spre folos, adevarul cel care se insoteste si care este numai si numai de partea BINELUI, care nu poate fi decat la Dumnezeu si de partea lui Dumnezeu si in Dumnezeu. De multe ori, un adevar mic, ascuns intr-o buturuga mica, doreste sa-l rastoarne pe cel mare, care se afla in car. Insa eu, om prost, din popor, vad aceste fapte ca rezultanta a unor scopuri, acelea de a arunca cu mocirla in Biserica strabuna si a arunca cu mocirla in slujitorii ei, inclusiv in noi insine, mirenii, care facem parte din ea, pentru a o discredita atat ca institutie cat si ca ceea ce reprezinta ea prin adevaratele valori, pentru a ne pierde credinta.Pacatul simoniei nu este o noutate. Este si astazi, ca forma, continut, definitie si inteles ca acum 2000 ani. La scara istoriei omenirii, 2000 ani nu inseamna aproape nimic.Tot ce se intampla, s-a mai intamplat.Nu e nimic nou sub soare. Iar tot ce se intampla si s-a intamplat in lumea aceasta, in relationarea dintre noi oamenii, a depins de noi si a depins de existenta sau lipsa credintei in Dumnezeu. Pe parcursul vietii, credinta omului oscileaza intre a fi si a nu fi, intre indoiala si certitudine. Insa cei care Il cauta pe Dumnezeu prin ADEVAR, cu siguranta Il vor gasi si Il vor cunoaste. Lupta dintre elementele contrarii a fost si va fi atat timp cat va fi lumea. Dar sa nu uitam niciodata: dintre cele doua sabii, cea a spiritului si cea materiei, cea a spiritului a iesit in final, intotdeauna, invingatoare. Nu trebuie sa ne smintim si sa ne pierdem credinta chiar daca un ierarh important al Bisericii a pacatuit ca om. Repet: "TOTUL SE PLATESTE!" De catre toti.Este principiul universal al compensatiei, asupra a tot ceea ce exista in Univers, alaturi de principiul conservarii energiei. Acest principiu se respecta si se va respecta pururi, indiferent daca se refera la materie sau la spirit, la energie materiala sau energie imateriala, spirituala.Totodata, principiile si legitatile existente in Univers sunt independente de vointa noastra. Cu vointa noastra, buna sau rea, putem face ca lucrurile si fenomenele sa se desfasoare intr-o directie sau alta.Sa fim asadar intelepti, sa cugetam drept, asa cum ne-au invatat si strabunii nostri de veacuri.Sa respectam si sa invatam din experienta, smerenia si intelepciunea strabunilor, intelepciune ce ne-a ramas si ne-a fost prezentata inclusiv prin proverbe si zicatori. Pe acestea le-as defini ca fiind continuturi largi, profunde, in forme condensate, inguste... "Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!" Nu-i frumos? Si daca putem trece la urmatoarea treapta, cu nivel mult superior fata de aceasta, sa ne amintim cuvintele :"Ceea ce doriti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi lor asemenea". Aceasta zicere (ghiciti cui apartine), indeamna la actiune, spre deosebire de proverbul anterior care indeamna, oarecum, la inactiune.Si la urma urmei, apa trece (si va trece pururi) iar pietrele raman (si vor ramane pururi). Daca cineva se intreaba de ce imi spun si ma cred om "prost", este pentru ca asa sunt. Daca patrundem adanc in semnificatia si etimologia cuvantului "prost", pentru cei care nu cunosc, informez ca acest cuvant provine din limba slava si inseamna "simplu" sau "om simplu". Noi, oamenii, i-am atribuit, in timp, o alta conotatie, un alt inteles. Si asta din cauza noastra, a manifestarilor noastre incorecte si imorale precum si a rautatii care exista in noi. Daca ne vom intoarce la ceea ce e al nostru, asa cum se propaga in mod izolat si insuficient prim mass media in ultimul timp, adica la surse, la valori si la ceea ce este cu adevarat frumos si bun, va fi bine de noi. Daca nu, nu. E simplu. Sa cautam, asadar, simplitatea... E spre binele nostru, al tuturor...

| flori_8244 a răspuns:

AI O PROBLEMA MARE CU PREOTII.CRED CA ESTI ATEU SI VREI SA-I CONVINGI SI PE ALTII.USCATURI SUNT IN TOATE CULTELE NU NUMAI LA ORTODOCSI(NU -I DISCULP PE VINOVATII)DAR E INTERESANT CUM MEDIA ACORDA ATENTIE DOAR CAZURILOR DIN BOR(CA DOAR NU NE PUNEM RAU CU CEI DIN MINORITATE)DAR NU PTR A CURATA BISERICA DOAR PTR A O DENIGRA.AR TREBUI TOTI SA NE FACEM AUTOCRITICA, INDIFERENT DE DOMENIU SI SA NE IMPLICAM PTR A SCHIMBA CEVA, NU DOAR SA ARUNCAM CU PIATRA.CAT AR FI PREOTUL DE PACATOS IN TIMPUL SFINTELOR TAINE LUCREAZA DUHUL SFANT(ADICA DUMNEZEU LUCREAZA, NU PREOTUL MURITOR)ASA CA EU NU AM NICI O PROBLEMA IN A FI IMPARTASITA, CUNUNATA DE EL.REPET,NOI TOTI PUTEM SA NE SCHIMBAM SI SA -I SCIMBAM. DAR NU VREM

| marin a răspuns:

Ha-hi-ha-hi-ha-hi-ha-hi-ha-hi, hihihihihihihi