| superpissy40 a întrebat:

Cum pot invata mai repede lectiile de scoala?

12 răspunsuri:
| DiDi a răspuns:

Concentrandu-te la invatat si nu lasa pe nimeni sa-ti distraga atentia. Fa o mica pauza la fiecare ora si, cel mai important, invata logic si nu mecanic!

| Vizitiul a răspuns:

Mergi pe "sintagma" : "invat pentru mine."
Inveti 40 de minute, dupa care iesi la aer curat, iti oxigenezi creierul si te apuci din nou. Nu invata mecanic, invata logic.

Răspuns utilizator avertizat
| emoboy a răspuns:

Poi atunci cand inveti nu mai sta cu gandul la altceva, gandeste-te doar la lectiewinking.

| muresanul a răspuns:

Buna, in primul rand fii atent(a) la ora si materia e invatata pe jumatate, iar apoi trateaza tema ca pe o poveste, nu motamo, ca un tocilar, incearca sa faci aceasta cu placere si relaxare, ar fi bine sa ai si un partener cu care sa comentezi tema asa prinzi si mai repede povestind subiectul.Succes!

| hrdcore a răspuns:

@Beautiful Disaster putini elevi mai invata logic in ziua de azi, am cativa in clasa care tocesc lectiile si le zic ca pe apa, ca sa inveti usor incearca sa citesti ce ai de invatat ca pe o carte si nu iti pierde concentrarea

| Aicilef a răspuns:

Fii atenta la ora.sh concentreazate cand citestiacasa.big grinBafta:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste tema si incepe a compune mai multe cuvinte si asa para ca timpul trece si ai spus multe cuv si nota este 10 la biologie geografia istoria

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceeas problema ma ajuta cinevasad

| Mariws a răspuns:

Hei!
I.Trebuie sa fii atenta in clasa si sa retii cat mai multe.
II.Cand citesti lectia incearca sa vizualizezi acea chestie!
III. Poti lua si pastile dar nu te ajuta foarte mult... dupa un an, doi maxim te vor lasa chiar daca le iei in continuare.
Sper ca te-am ajutat...

| EmptySoull a răspuns:

Ca sa inveti mai repede si cat mai mult la o materie incearca sa repeti cu o parte din lectie zii inainte,iar dupa repeta totul si retine logic, NU TOCI, pentru ca daca tocesti o sa retii cam 60% dar acest 60% peste putin timp o sa devina 10%-15% si nu are nici un rost sa pierzi ce ai invatat!

| Alecsadra a răspuns:

Uite am sa te invat o metoda pe care eu o practic si functioneaza.PAI NU neaparat invati repede insa inveti corect, daca ai un cuvant necunoscuta intri repede la google si dai pe dex.Langa cuvant in paranteza scrii traducerea si ai sa vezi ce usor vei tine minte acele cuvinte.sI DACa te intreaba ce reperezinta acel cunvant vei fi prima din clasa ca vei raspundehappy>... Sper ca te-am ajutat, in rest ai grija NU TOCI, decat la materiile care trebuie, ca de exemplu la tehnologielaughing.
Funda de rog:*