| Doc22 a întrebat:

Stiti ceva metode de a invata mai repede lectiile de la scoala

Răspuns Câştigător
| Dilemaa a răspuns:

Știu că s-a făcut un studiu despre capacitatea de concentrare, și s-a ajuns la următorul rezultat. 20 de minute e timpul in care creierul se poate concentra maxim, deci, invata bine și logic 20 de minute, apoi ia o pauză de 10 minute, revino inapoi, fă o recapitulare, apoi mai departe 20 de minute, apoi iar pauza.

O să vezi că funcționează. Sau mai poți învăța cu prietenii/colegii, punându-vă întrebări.

Succes!

1 răspuns:
| Vasile_Maria_2000 a răspuns:

Mănâncă ciocolată, invata 40 de minute apoi iei o pauza de 10 minute in care te relaxezi, si apoi inveti iar, citeste lectia cu voce tare, asa mintea ta memoreaza mai repede informațiile