| denyssa_7357 a întrebat:

Cum pot sa retin mai usor formulele chimice? mai ales valentele? va rog mult ajutati-ma ca avem un profesor de toata naspa

1 răspuns:
| MissLaura a răspuns:

Pai uite asa sunt 8 valente daca un element este in grupa 6 atunci va avea valenta 2 de exemplu O2 sau poate avea mai multe ca sulful valenta 2, 4 si 6 fiindca se formeza cu ajtorul lui mai multe substante.dar la formule chimice e aceiasi faza daca sodiu are valenta 1 si se combina cu O2 formeaza Na2O,de ce se formeaza asa? fiindca valenta de la O2 trece la Na si invers dar daca valentele se pot reduce atunci ...se reduc. daca un element are valenta 2 si celelalt tot 2 atunci vine XM (exemplu)nu X2M2! ca la carbon CO2 NU C2O4! 9PARCA CARBONUL AVEA VALENTA 4. NU sunt sigura dar te prinzi tu)si formulele se tim minte destul de usor, nu stiu cum sa-ti explic eu asa le-am invatat. sper ca ti-am fost de ajutor! da-mi fundita!