| Larisaaaa a întrebat:

Cum pot scapa de molii in casa?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fa o curatenie generala. Scoate absolut tot ce ai in dulapuri si spala fiecare obiect textul, apoi sterge dulapurile cu o solutie de curatare pe care o preferi si aeriseste-le bine (lasa-le macar 6 ore goale, curate, deshise cu geamul deschis). Reaseaza ghainele fara a le inghesui. Spala toate covoarele si orice alte articole textile mai ai in casa (huse de canapele, perne, etc). Aspira bine peretii si podeaua in toate colturile, inclusiv pe sub toate obiectele de moblier si in spatele lor, in debarale, camari, etc.
Daca gasesti haine infestate cu molii, arunca-le.
Apoi va trebui sa aerisesti casa in fiecare zi minim 30 de minute, iar toate dulapurile si debaralele macar de doua ori pe saptamana (fara sa scoti continutul, deschizi toate usile de la dulapuri larg, apoi geamurile si faci curent macar 30 de minute). Macar o data la 3 luni fa curatenie in fiecare dulap (eu fac pe rand), scotand totul, curatind rafturile cu atentie, scuturand fiecare haina si apoi impachetandu-le la loc. Moliile apar in locuri imbacsite, inghesuite, neaesriste si murdare. Daca mentii curatenia, vei scapa de ele fara probleme.

7 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Roagă-le frumos sa plece.

| Elena9328 a răspuns:

Cu levănțică. Chiar merge.

| Victoria18 a răspuns:

Fara suparare dar intrebarea ta isi gaseste frumos raspunsul si pe google.

| Larisaaaa explică (pentru Victoria18):

Crede-ma, am tot cautat pe google dar nu m-au convins si am crezut ca aici sunt persoane care s-au confruntat cu asa ceva

| IIIshaneIII a răspuns:

Le tragi cu aspiratorul

| MentalHolocaust a răspuns:

Naftalina

| Larisaaaa explică:

Am uitat sa mentionez.
Fara naftalina!