| Bryan9893 a întrebat:

Cum poti face abonament pentru un laptop care se strica scump? sau telefon,tableta? televizor? adica daca se sparge, ca ce dovezi au baietii ca nu l-ai spart tu? dar asa daca e s-o dam asa ti se strica ca sta la frig la cald de n ori ti-l repara aia de n ori? ca nu au dovezi nici acolo.

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| pufulescu0o a răspuns:

Pai nu trebuie sa faci abonamentul orbeste, te interesezi si ceri o lista, un document oficial cu defectele pe care le acopera abonamentul. Daca nu sunt in stare sa iti dea asa ceva mai bine nu faci abonament!

| Bryan9893 explică (pentru pufulescu0o):

Pai si sunt firme care acopera si daca se sparge? oare cat o trebui sa platesti? dar arata o dovada ceva ca sunt astfel de firme.

| suntserios a răspuns (pentru Bryan9893):

Da, iti faci o asigurare. E irelevant ca il spargi sau se strica... asigurarea acopera orice.

| Bryan9893 explică (pentru suntserios):

De regula ai idee asa cam cat e o asigurare? iar un laptopgen de 6000lei oare poti sa iti iei aproape orice joc si sa vezi filme in 4k la abonament? ca are 16 gb unul zic la forma generala.

| suntserios a răspuns (pentru Bryan9893):

Habar nu am, nu am facut asigurari, eu am grija de lucrurile mele in general.

| Simpatic a răspuns (pentru Bryan9893):

Eu am un laptop de 6000 de lei si nu fac niciun "abonament" de ce? este prea ieftin, as asigura un laptop de 5000-6000 euro, mai jos nu.
Tre sa fii atent cu lucrurile in general indiferent de costul lor.
Stiu ca altex (posibil si altii ) acopera astfel de stricaciuni produse laptopurilor, tvurilor, telefoanelor cumparate de la ei (dar se plateste separat acest serviciu) din vina exclusiva a cumparatorului, exista termene si conditii https://altex.ro/mobile-protect/pag/
La un laptop de circa 6000 de lei aceasta asigurare la ei costa 1100 de lei! Iar nu toate produsele beneficiaza de asa ceva.
Cum am zis tu poti face orice cu banutii tai!

Laptopurile de 6000-7000 de lei nu au display 4k cel mult 1440p, dar da pot face output 4k pe un smart tv de exemplu printr-un cablu HDMI