| BlyeeetAK47 a întrebat:

Cum poti invata sa hipnotizezi oameni? De unde au invatat mentalistii de la noi hipnoza oamenilor (gen Vlad Grigorescu)? Trebuie sa faci facultate de psihologie sau ceva de genul?

8 răspunsuri:
| alex495 a răspuns:

Este vorbit dinainte cu persoanele respective sa spuna acel numar/cuvant/ sa traga acea carte. Si aia din public sunt platiti. Juratii de la emisiuni doar intra in jocul aluia

| Mihai1810 a răspuns (pentru alex495):

Vezi sa nu fie asa. Si cand face showuri in tara cine mai plateste spectatorii?

| alex495 a răspuns (pentru Mihai1810):

Sunt platite persoanele respective sau chiar pot fi angajatii lui de stau in public si el ii cheama. Sunt multe variante n am de unde sa stiu exact pe care o foloseste.

| Mihai1810 a răspuns (pentru alex495):

Asta cu oamenii platiti e o prostie. Trucul ala e "universal", functioneaza pe oricine trebuie doar sa ai dexteritate si sa stii sa distragi atentia oamenilor.

| alex495 a răspuns (pentru Mihai1810):

Vorbeam de Grigorescu acum nu de Houdini. E normal sa aiba cativa oameni in public, pe aia ii alege si si face numarul cu ei. Le da si lor 50 de lei nu stiu si dupa fac pe prostii

| BlyeeetAK47 explică (pentru alex495):

Hipnoza este folosita in cabinetele de psihologie pentru a scapa pacientul de anumite frici, deci nu are cum sa fie 'falsa'. Deci imi raspunde cineva serios la intrebare sau continuati sa va contraziceti pe tema existentei acestei tehnici!?

| alex495 a răspuns (pentru BlyeeetAK47):

Nu exista asa ceva in Romania. Nu avem oameni la nivelul acela. Crede ma, uita te pe net legat de tipul ala la Iumor cata lume zice ca a fost aranjata treaba. Plus uita te si la maruta cand a fost omul asta si la capatos. Sa vezi ce prost jucau tipele alea,, alese" din public.

| Iuliana186 a răspuns:

Nu iti trebuie o facultate anume, ci doar niste abilitati de manipulare si control.
Nu exista cu adevarat ceea ce se intampla pe o scena, sunt doar numere de magie foarte muncite si creative. Toate trucurile au o explicatie in spate, dar nimeni nu vrea sa dezvaluie adevaratele secrete. Poti cauta pe google si Youtube despre asta, gasesti videoclipuri in care se explica cum se fac micile trucuri.
Cele cu adevarat spectaculoase necestita niste abilitati deosebite. Iti trebuie talent pentru asta.