| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa fac ca, atunci cand alaptez in public, sa nu fie vulgar? Adica... exista secrete despre cum sa o faci foarte discret? (in parc, de exemplu...) AM incercat sa il hranesc pe pui de acasa, dar mananca numai cand si unde vrea el...

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Niciodata o mama cu pruncul ei nu va fi vulgara.Indiferent de ipostaza.Nu stiu cum ar reactiona un barbat insa imi vine a crede ca vederea unui san ce alapteaza nu poate sa ii provoace altceva decat duiosie si respect... daca ai reticente totusi, poti gasi cu usurinta un loc mai ferit in care sa-ti hranesti pruncul...

8 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Depinde de mentalitatea oamenilor. Mie nu mi se pare vulgar, de exemplu. Incearca sa te retragi intr-un loc mai putin populat, sa ai o bluza cu fermoar sau nasturi, sa nu te dezbraci cu totul si sutien special pentru alaptat. Am vazut unele la care se detaseaza pe jumatate cupa.

| DenissaDeea a răspuns:

Scurgi laptele din san in sticluta care ii dai lapte praf(daca ii dai), ceai si ii dai papica la biberon in parc, acasa ii dai piept:asa procedeaza sora mea si e ok si nu are probleme, ca copilul renunta la san sau biberon.sau te retragi pe o bancuta cand alaptezi copilul intr-un loc mai putin populat de trecatori...

| sigmanet a răspuns:

Stai linistita, o mamica ce alapteaza nu are nici o legatura cu vulgaritatea. Doar cu maternitatea.
Treaba cu "nu e frumos sa mananci pe strada" apare mult mai tarziu, si tine de "cei 7 ani de acasa"
Iar in parc... se iese la picnic. (Afara asta e un sport de masa). Deci : atata vreme cat poti manca in parc, pe paturica, linistit, la picnic, de ce sa nu beneficieze si puiul tau de un picnic?!?!

| mara_9541 a răspuns:

NU TREBUIE SA FII STANJENITA! MIE MI-AR FI FOST DRAG SA-MI ALAPTEZ PUIUL DAR NU AM AVUT.ACUM ARE UN AN JUM.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca cineva ar putea zice ca e vulgar sa alaptez.doar nu te dezbraci in pielea goalahee hee...am vazut si la sora mea si la mai multe cunostinte.atunci cand bebe manca isi punea deasupra sanului o esarfa, batista. fular(ce ai la indemana)...gandeste.te ca nu esti singura care a trecut prin asa ceva...incearca sa fii cat mai relaxata...sa iti traiasca!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu sunt de acord cu alaptatul in parc in vazul tuturor, totusi...
Iti poti lua cum te-a sfatuit si mihaela in biberon laptele deja muls sau sa ii faci praf, exista tot felul de metode astazi asa ca eu cred ca nu exista scuze...imi pare rau dar asta e parerea mea. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai tocmai aia e fir, ar sa fie. tie ti se pare vulgar, datorita educatiei pe care o ai. mie nu, eu am alaptat in public si nu mi s-a parut de nici un fel, nu am interpretat in nici un fel! alaptatul vulgar? tu folosesti singura cuvantulVULGAR, tocmai pentru ca iti e jena. daca era vorba de ce cred ceilalti ai fi folosit altfel de cuvant.de ce sa fie vulgar? nu inteleg? doar alaptezi! unde este vulgaritatea? poate vrei sa spui pudic, dar deja e prea tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca e cazul sa pui problema asa. Eu daca te vad alaptind in public nu consider ca este ceva vulgar. E vorba de copilul tau si nu trebuie sa dai explicatii nimanui. Vulgar este cel pe care l-ar deranja asa ceva.