| eduard1029 a întrebat:

Cum sa invat repede o poezie grea?

Răspuns Câştigător
| George_8501 a răspuns:

Citeste fiecare enunt de 5 ori si ai sa vezi Funda? Eu asa facbig grin

| wicky a răspuns (pentru George_8501):

George_8501 multumesc foarte mult ca miai aratat cum sa invat usor si repede o poeziewinking ...MERSIIII FOARTEEEE MULT! big grin

| George_8501 a răspuns (pentru wicky):

N-ai pentru cebig grin

| khaderul a răspuns (pentru George_8501):

Nu mere

| Mihalachi_Danu_1992 a răspuns (pentru George_8501):

Este o metodă simplă de memorare care nu dă greş. Personal m-a ajutat să memorez texte întregi fără un mare efort. Se numeşte – „Metoda iniţialelor"

Spre exemplu avem poezia lui Alexandru Donici:

Racul, broasca şi o ştiucă
Într-o zi s-au apucat
De pe mal în iaz s-aducă
Un sac cu grâu încărcat.
Şi la el toţi se înhamă:
Trag, întind, dar iau de samă
Că sacul stă neclintit,
Căci se trăgea neunit.

Pentru a o memora mai simplu fă următorii paşi:

Pasul 1. Scrie pe o foaie iniţială de la fiecare cuvînt din poezie sau text;
Exemplu:

R, b. ş. o ş.
Î. z. s. a.
D. p. m. î. i. s.
U. s. c. g. î.
Ş. l. e. t. s. î.:
T., î., d. i. d. s.
C. s. s. n.,
C. s. t. n.

Pasul 2: Încearcă să citeşti poezia folosind doar iniţialele;
Dacă uiţi cumva vreun cuvînt, atunci priveşte în poezie, apoi te întorci înapoi la iniţiale.

Pasul 3. Citeşti de mai multe ori, pînă cînd observi că citeşti foarte uşor doar cu ajutorul iniţialelor, fără a te mai uita la textul original;
Pasul 4. Ascunde toate iniţialele în afară de prima iniţială din rînd, şi încearcă să spui întreaga strofă folosindu-te numai de aceste iniţiale;
Exemplu:

R,
Î.
D.
U.
Ş.
T.,
C.

Cum merge? Acum treci la ultimul pas.

Pasul 5. Ascunde toate iniţialele, poţi să laşi doar prima literă;
Încearcă acum să spui această strofă. Cum ţi-a reuşit?

Este o metodă destul de eficientă. Nu neg faptul că sunt altele la fel de bune, dar asta am văzut-o cel mai bine cum lucrează.

Un alt plus al acestei metode – poţi scrie pe o foiţă iniţiale de la diferite definiţii, poezii, texte pentru teatru, şi poţi citi pe iniţiale oricînd ai un minut liber, atunci cînd eşti în transport public, în rînd la magazin sau în altă parte.

Şi rezultatul va fi – un text memorat cu un efort micşorat!

| Mihalachi_Danu_1992 a răspuns (pentru George_8501):

Este o metodă simplă de memorare care nu dă greş. Personal m-a ajutat să memorez texte întregi fără un mare efort. Se numeşte – „Metoda iniţialelor"

Spre exemplu avem poezia lui Alexandru Donici:

Racul, broasca şi o ştiucă
Într-o zi s-au apucat
De pe mal în iaz s-aducă
Un sac cu grâu încărcat.
Şi la el toţi se înhamă:
Trag, întind, dar iau de samă
Că sacul stă neclintit,
Căci se trăgea neunit.

Pentru a o memora mai simplu fă următorii paşi:

Pasul 1. Scrie pe o foaie iniţială de la fiecare cuvînt din poezie sau text;
Exemplu:

R, b. ş. o ş.
Î. z. s. a.
D. p. m. î. i. s.
U. s. c. g. î.
Ş. l. e. t. s. î.:
T., î., d. i. d. s.
C. s. s. n.,
C. s. t. n.

Pasul 2: Încearcă să citeşti poezia folosind doar iniţialele;
Dacă uiţi cumva vreun cuvînt, atunci priveşte în poezie, apoi te întorci înapoi la iniţiale.

Pasul 3. Citeşti de mai multe ori, pînă cînd observi că citeşti foarte uşor doar cu ajutorul iniţialelor, fără a te mai uita la textul original;
Pasul 4. Ascunde toate iniţialele în afară de prima iniţială din rînd, şi încearcă să spui întreaga strofă folosindu-te numai de aceste iniţiale;
Exemplu:

R,
Î.
D.
U.
Ş.
T.,
C.

Cum merge? Acum treci la ultimul pas.

Pasul 5. Ascunde toate iniţialele, poţi să laşi doar prima literă;
Încearcă acum să spui această strofă. Cum ţi-a reuşit?

Este o metodă destul de eficientă. Nu neg faptul că sunt altele la fel de bune, dar asta am văzut-o cel mai bine cum lucrează.

Un alt plus al acestei metode – poţi scrie pe o foiţă iniţiale de la diferite definiţii, poezii, texte pentru teatru, şi poţi citi pe iniţiale oricînd ai un minut liber, atunci cînd eşti în transport public, în rînd la magazin sau în altă parte.

11 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Daca poezia are rima, deja nu este grea.
1)Foloseste-te de memoria vizuala.Scrie fiecare strofa cu o culoare, numara cate versuri are fiecare strofa, apoi imagineaza-ti poezia ca pe o figura geometrica si-ti spui: prima e strofa rosie, ea are 4 versuri cu rima imperecheata(deci primul trebuie sa rimeze cu al doilea) a doua strofa este verde, trebuie sa retin 4 versuri, din care al treilea este foarte scurt etc.
2)Reprezinta-ti in imaginatie tot ceea ce poetul vrea sa spuna si vizualizeaza totul ca-ntr-un film care are un fir logic.Forteaza-ti imaginatia si accentueaza anumite momente cu imagini foarte colorate sau foarte mari, asa incat sa nu le uiti.
3)Scrie poezia de foarte multe ori.La inceput trebuie s-o copii. Apoi vei asimila, pe nebagate de seama, punctele de suspensie, cuvintele care te-au agatat prin ineditul lor. Apoi incearca s-o rostesti cu voce tare, in vreme ce o scrii. Dupa ce ai scris-o, pui o foaie si tai, pe verticala, poezia pe mijlocul ei.Nu vei avea vizibilitate decat pentru prima jumatate a fiecarui vers. Partea din urma a versului va trebui s-o "ghicesti". Incet, acoperi cu foaia din ce in ce mai mult din versuri si le redai dupa cum le-ai "fotografiat".
4)Apeleaza si la memoria auditiva: incearca sa reciti foarte exagerat.Folosete accente amuzante, modeleaza-ti vocea pentru fiecare episod din poezie, acolo unde momentele poetice ti-o permit, incearca s-o canti, pune-ti repere auditive ca pe niste jaloane.
5)Inainte sa incepi s-o inveti, ia un cubulet de ciocolata si convinge-te ca bucatica aia de cacao iti va stimula memoria. Orice truc e bun, cu conditia sa simti tu ca ti-e de ajutor si sa nu te gandesti ca momentul e penal. Prosteste-te si joaca-te cat poti, ai sa vezi ca in lejeritate si relaxare se fac lucrurile cele mai bune.

| Leocerba a răspuns:

Dupa cum spuneam, joaca-te cat poti, ai sa vezi ca in lejeritate si relaxare se fac lucrurile cele mai bune.
Din pacate, atunci cand uomul are varsta potrivita sexului, nu prea-l mai pune nimeni sa invete poezii. Ca nu mai este elev. Ai fi uimit sa afli ce metode nastrusnice aplica actorii ca sa invete cate o piesa de teatru, in 5 acte.

| Leocerba a răspuns:

Nu, ziceam un pic altceva, ăăă, da` nu conteaza.

| MoReTtA a răspuns:

Incearca sa o intelegi...nu invata pe derost ca maine poimaine o uiti.tongue

| anomisanairda a răspuns:

In timp ce citesti imagineaza-ti ce scrie acolo. Un peisaj, o padure, un lac... ce-o fi in poezia aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa o intelegi mai intai, si dupa repeta fiecare vers pana il stii la perfectie big grin. La mine merge happy