| anonim_4396 a întrebat:

Cum scapi de frica de dentist?laughing, ai curaj pana ajungi acolo si vezi ce iti baga in gura

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Acupunctură, psiholog, voinţă. Sau pur şi simplu dacă eşti chiar nevoit să mergi, asta e, înfrunţi frica.

6 răspunsuri:
| yumeee a răspuns:

Sincer frica mea de dentist e alta.
Chiar dacă îmi ajunge inima-n gât când intru în camera aia şi simt mirosul ăla înţepător de dentist, cel mai frică îmi e mie de momentul când anestezia trece (când sunt deja acasă înapoi) şi realizez că problema cu dintele/măseaua n-a dispărut laughing))
Şi eu am fost dentofobă toată viaţa, şi îmi amintesc când singura mea frică era să intru acolo şi să îmi umble în gură. Acum pe lângă astea am şi frica că nu îmi voi rezolva problema (frică întemeiată, căci de 1 an mă chinui cu 2 măselesad )
Deci consideră-te norocos. laughing. Ai doar o grijă. Frica de dentist, în opinia mea, nu se poate "trata" decât prin mersul cât mai des acolo, îţi va intra în obişnuinţă şi te vei trezi că nu vei mai fi atât de terorizat de idee.

Răspuns utilizator avertizat
| maytha a răspuns:

Simplulaughing te duci o data la un dentist care sti ca lucra frumos, dupa vei vedea ca incetu cu incetu pe obisnuiesti...asa am fost si eu, am vazut ca nu doare nu nimic...bine e ceva normal sa simplti ceva dar pana la urma te bucuri ca ai scapat de o povoaratongue

| CodrutM a răspuns:

Sa iti zic o povestioara. Nu stiu in ce masura o sa te ajute...
Am fost la denstist pentru prima data, iar amicii mei ma imbarbatau: "Nu doar frate, iti face anestezie, pac-pac, ti-a scos maseaua si nici nu simti".
Stateam in sala de asteptare si auzeam din camera cealalta strigate de parca il alergau cu cutitul.
Cum asistenta era la tigara (era deja a 3-a) iese dentistul, un malacu' dracu', parca era macelar, lat in umeri, peste 1.90, cu o folie din aia transparenta prinsa cu cleme plina de sange, sange pe halat, sange pe manusi si intreaba cu o voce grava:
"Care-i urmatoru'?"
In clipa aia mi-a trecut si masea si tot, am fugit acasa si m-am spalat de cateva ori pe dinti laughing
In final am fost la o doctorita tinerica.

| GhAgHiChAdEbUzZzUnAr a răspuns:

Stiu cum e.sad...iop una ma duc cu cmb prtna.e mai usor sa treci pestewinking

| RedEyedBoy a răspuns:

Man ia o lingura. punetil in gura si apasa pe dintele care te doare un pic cam tare si inchipuieti ca asta va face si dentistul tie... ai incredere frate doara nu te omoara :S