| Mangustă a întrebat:

Cum scot pata de pix de pe o geaga kaki fara sa stric materialul? Pata e destul de veche.

5 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Cu orice parfum, sa contina alcool! sau spray! dai pe ea si freci ca si cum ai spala-o manual! bafta!

| alexs99 a răspuns:

Pentru a scoate o pata de pix de pe o geaca trebuie sa cureti locul patat cu alcool medicinal de mai multe ori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună,Mangustă!
În general, pasta din mina de pix se dizolvă greu, mai ales dacă este veche, se dizolvă cu alcool tare, de preferat incolor, se poate dizolva şi cu acetonă sau dizolvant pentru lacul de unghii, dar mare mare atenţie la ce fel de fibre mai sunt în combinaţia ţesăturii respective(să nu fie ceva care se descompun în acetona sau dizolvantul respectiv)
Se mai dizolvă cu amoniac lichid, dar, din păcate, nu prea se mai găseşte.
Te pup!

| LIN2010 a răspuns:

Incearca sa inmoi tesatura in alcool medicinal, apoi sa o freci energic cu un prosop uscat, si sa repeti operatia de mai multe ori, eu am reusit de multe ori.Succes

| Promiseland a răspuns:

Ai incercat cu vanish?