| Дмiвa a întrebat:

Cum se calculeaza audienta unui post de televiziune? Cum isi dau seama anumite posturi ca au audienta mare?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista o organizatie, ARMA (Asociatia Romana pentru Masurarea Audientelor), care face cercetarea audientei pentru zeci de posturi tv care emit la noi. Cercetarea se face pe baza unui grup de utilizatori, ales pentru a fi reprezentativ la nivel national si care inregistreaza accesarea diferitelor posturi cu ajutorul unor aparate puse la dispozitie de organizatie. Detalii despre ARMA si audiente ai aici: http://www.arma.org.ro/ro. Numai bine!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Masurarea nivelului de audienta nu este chiar asa de simpla cum pare. Teoretic e foarte simplu exista cateva firme care furnizeaza audiente. Acestea monteaza niste aparate in casele oamenilor, aparate care arata la secunda pe ce canal a stat respectivul televizor.

| Catalion a răspuns:

Intreaba-l pe Dan Diaconescu ca este expert in audienta.

| fif2002 a răspuns:

Exista niste aparate instalate in casele a cateva mii de oameni care inregistreaza postul pe care se uita acei oameni, pe baza datelor culese de aceste aparate se fac statistici si se afla care e cel mai urmarit proram, varsta celor care urmaresc programul, etc