| Myruna_1378 a întrebat:

Cum se face media generala la o materie?

Răspuns Câştigător
| Sarucka a răspuns:

Salut! Din intamplare am vazut intrebarea ta si m`am gandit sa ajut un prieten la nevoie! happy

e usor deci de exemplu la romana numa zic asa un ex.

(10+9+8+10):4...=9, 25
plus teza va fi
(9, 25+9):2 ...iti va iesi 9, 12 (adica media 9)

asa deci aduni toate notele tale fara teza (daca este materie fara teza aduni doar notele) si imparti la cate note ai... daca ai teza

dupa ce ai adunat notele si le-ai impartit la cate sunt aduni cu media notelor teza si imparti la 2

Succes!

Daca nu te-am ajutat trimite un mesaj si iti explic mai binewinking

Ps.: Imi dai te rog o fundita ca am mare mare nevoie de unahappy

2 răspunsuri:
| Lilly095 a răspuns:

Daca e matematica sau romana teza reprezinta 25% (stiu sigur ca teza nu reprezinta 50% din medie cum a scris sarucka)revenind la intrebare:daca in oral ai notele 9, 9, 8, 10 si in teza ai 7 media se calculeaza: (9+9+8+10):4=36:4 deci 9 dupa care faci (9*3+7):4=34:4=8, 5 deci 9 si daca e o materie la care nu dai teza faci suma notelor si imparti la numarul de note pe care il ai. adica de exemplu daca la fizica ai notele 8, 9, 8 media se calculeazasad8+9+8):3=25:3=8, 33 adica 8. Sper ca ti-am fost de ajutor... fundita plsss big grin

| Zoet a răspuns:

Pai prima data aduni mediile la fiecare materie.
Apoi adunci mediile in general: romana+mate+engleza etc...
Impartit la numarul de discipline!

E usor!
Succes, pawave!