| Trrranquila a întrebat:

Cum se face media generală? Se calculează media anuală la fiecare materie (semestrul I + semestrul II)?

9 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Calculezi madia anuala la fiecare materie ->
(medie sem.1+medie sem.2) : 2 = medie anuala pentru o materie
Aduni mediile anuale de la toate materiile si totalul il imparti la numarul lor si obtii madia anuala generala pe intregul an de invatamant.

| 20thoughts a răspuns:

Aduni mediile la obiecte apoi imparti la cate obiecte ai happy.

| zurick a răspuns:

Salut! Mai intai se calculeaza media anuala de la fiecare materie pe care o ai.(semestru 1+semestru2):2 Apoi se aduna toate mediile anuale si se imparte la cate materii ai.Pa,pa.

| stlucian a răspuns:

Aduni toate mediile si le imparti la cate sunt

| ww2Totenkopf a răspuns:

Media de pe primul semestru+media de pe semestrul doi, impartit la 2.
S1+S2/2

| ascovit a răspuns:

Faci media aritmetica a mediilor genrale din cele doua semestre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
1.Iti calculezi media generala pe primul semestru (aduni toate mediile de pe acel semestru si imparti la cate obiecte ai)
2.Procedezi exact la fel pentru semestrul al doilea.
3.Aduni cele doua medii care le ai de pe cele doua semestre(media generala de pe semestrul 1 plus media generala de pe semestrul 2) si iti da media anuala.

| ellena239 a răspuns:

Aduni cele doua medii de pe semestru 1 si de pe semestru 2 si le imparti la 2