| waXonwaXoff a întrebat:

Cum se joaca pokerul?

Răspuns Câştigător
| florina_3397 a răspuns:

Clasificarea mâinilor în poker
Combinațiile cărților în poker sunt listate aici după valoare. Diecare mână în parte are o imagine ca exemplu și o scurtă descriere în dreptul său. Puterea mâinii este de la cea mai puternică la cea mai slabă.

Chintă roială
Chintă roială - Suită de cinci cărți consecutive de la 10 la as, toate de aceeași culoare.
Exemplu: T♣, J♣, Q♣, K♣, A♣
Chintă la culoare
Straight Flush - Suită de cinci cărți, toate de aceeași culoare.
Exemplu: 5♦, 6♦, 7♦, 8♦, 9♦
Careu
Careu - Patru cărți de același fel. Culoarea este irelevantă.
Example: Q♥, Q♣, Q♦, Q♠
Full House
Full House - Trei cărți de un fel, urmate de două cărți egale ca rang. Conform regulilor pokerului, când mai mult de un full house se află în concurență pentru un pot, câștigă acela cu un rang de trei cărți mai mare.
Exemplu: T♠, T♣, T♥, J♣, J♥
Culoare
Culoare - Cinci cărți de aceeași culoare, fără să fie în ordine crescătoare consecutivă. Când mai mult de o culoare se află în concurență pentru un pot, aceea cu cartea cea mai mare câștigă.
Exemplu: 4♦, 6♦, 9♦, K♦, A♦
Chintă
Chintă - Cinci cărți consecutive. În termeni de poker, când două sau mai multe chinte se află în concurență directă, cea cu cea mai mare carte la final câștigă. Un as poate fi considerat fie pentru valoarea sa drept cea mai mare carte, fie pentru cea mai mică valoare.
Exemplu: 7♥, 8♦, 9♥, T♣, J♠; culoarea este irelevantă.
Three of a Kind
Trei de un fel - Trei cărți de același rang.
Exemplu: J♥, J♣, J♦
Două perechi
Două perechi - Oricare două cărți de același rang, alături de alte două cărți de alt rang. Când mai multe mâini formate din perechi similare sunt în concurență directă, mâna care are cea mai mare a 5-a carte distinctă câștigă.
Exemplu: 2♠, 2♣, 6♥, 6♠
O pereche
O pereche - Două cărți de același rang. În cazul în care doi jucători au câte o pereche, perechea mai mare câștigă. Când un jucător are o pereche de același rang cu un alt jucător, cea mai mare carte din afara perechii este câștigătoare.
Exemplu: T♥, T♦
Cartea cea mai mare
Cartea cea mai mare - Când jucătorii nu au nicio combinație din cele de mai sus, cea mai mare carte câștigă.
Exemplu: K♥

funda te rog

2 răspunsuri:
| Иαяʋтσ a răspuns:

Vezi dacă te ajută cu ceva:http://ro.pokernews.com/reguli-de-poker/

| SăȘtiCăMereu a răspuns:

Cu cartilaughingpierde cel ce ramane fara chipsuri(bani, monezi)