| katalinu26 a întrebat:

Cum se numesc acele "baloane" cu aer cald chinezesti, alea cu lumanari?

Răspuns Câştigător
| AdiSR a răspuns:

Lampinion

4 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Cum, lampinion?
Poate ai vrut sa spui lampion...eu asa cred. Fara "ni". Ia cauta cuvantul in Dex, de curiozitate macar.
Lampinionul ar fi, cel mult, o combinatie de lampion ( felinar de hartie) si șampinion ( ciupercile alea de le mancam noi).
http://www.lampioane-chinezesti.ro/

| ღLiFeHaSMeAiNgღ a răspuns:

Hihihi...de revelion am inaltat acele lampinioane! A fost super tare!laughing

| katalinu26 explică (pentru ღLiFeHaSMeAiNgღ):

Si din ce materialeste chestia aia care arde, poti sa imi dai niste detalii?

| ღLiFeHaSMeAiNgღ a răspuns (pentru katalinu26):

Http://dexonline.ro/definitie/lampion
Nu stiu sigur din ce e facut...iti spun sincer ca nici nu prea l-am studiat...numai ca a fost foarte frumos!