| silvester13051996 a întrebat:

Cum se numeste "rozeta box" in engleza? fundabig grin

Răspuns Câştigător
| ombladon a răspuns:

Knuckle

7 răspunsuri:
| IoanapSG a răspuns:

1.Ai gresit.
2.Se scrie ''rosetta box''.
3.''rosetta box'' tot asa se scrie si in engleza pentru ca ''rosetta box'' este in engleza.
4.Si daca voiai sa spui asa: Cum se numeste ''rosetta box'' in romana? ''rosetta box'' se traduce Proecrul Rosetta " cutie ".
5.Adica Rosetta este o ca un fel de zona din Egipt.
6.Iti dau niste informatii despre Piatra din Rosetta.
7.Informatiile sunt mai jos.Citestele.

Piatra din Rosetta.

Acest articol se referă la piatra găsită în orașul egiptean Rosetta. Pentru alte sensuri ale cuvântului Rosetta vezi Rosetta (dezambiguizare).

Piatra din Rosetta.

Piatra din Rosetta, Detaliu
Piatra din Rosetta este o stelă egipteană, datând din anul 195 î. e. n., din timpul regelui Ptolemeu V.

Piatra este din granit negru, are formă aproximativ rectangulară, cu 3 inscripții ale aceluiași text în 3 limbi antice diferite: hieroglifică, demotică și greacă. Din partea superioară, cea care conține inscripția hieroglifică, lipsește o parte. Folosind inscripțiile pietrei din Rosetta, Jean-François Champollion a reușit să stabilească o metodă de traducere a scrierii hieroglifice.

A fost descoperită în anul 1799, în orașul egiptean Rosetta (arabă: Rashid), situat în delta Nilului, în apropierea Mării Mediterane, în timpul expediției franceze conduse de generalul Napoleon Bonaparte. Stela a fost descoperită în timpul lucrărilor la un fort, în fundația unei vechi cetăți arabe, unde fusese folosită ca material de construcție. Descoperirea este atribuită lui Pierre-Francois Bouchard, un ofițer de geniu în armata franceză.

Importanța acestei stele a fost sesizată imediat, textul grecesc specificând explicit că în toate cele 3 versiuni este vorba despre același text,. Între 1799 și 1801 a fost păstrată și studiată la Cairo, atunci realizându-se și primele sale copii. În 1801, la retragerea armatei franceze, a fost reținută de către trupele engleze, apoi, în 1802, adusă în Anglia și expusă la British Museum.

8.Succes la ori ce o sa folosesti asta.
9. Sper sa te ajute cu ceva.
10.Rosetta mai este si alceva.
11.Nu am chef sa-ti spun ce mai este Rosetta.
12.Succes.

| ombladon a răspuns (pentru IoanapSG):

Ce tampita esti laughing

| silvester13051996 explică:

Mamma mia, cat de proasta esti IoanapSG laughing

| IoanapSG a răspuns (pentru silvester13051996):

Este adavarat ce spun intra pe internet la Piatra din Rosetta si o sa vezi.

| MikaBah a răspuns:

Rosetta caseta

| IoanapSG a răspuns (pentru MikaBah):

Nu este o caseta.