| Dana2103 a întrebat:

Cum se poate da bacul in alta tara? Spre exemplu in Anglia,Spania,Franta
Care sunt conditiile?
Stiu ca e diferit in sens ca trebuie sa cunosc limba, arta, istoria si geografia acelei tari
Dar trebuie sa am si bacul romanesc?
Inca nu au venit rezultatele si nu stiu sigur ce si cum. Oricum nu-mi doresc sa raman aici.

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Variantă aplicată in EU: nu dai bac-ul din mate și fizică? ok dar nici nu mergi la facultăți tehnice doar la alea zis umaniste

" Dana2103 : nu-mi doresc sa raman aici" - vânt din pupa!

| Dana2103 explică (pentru sierra1):

Eu as dori sa studiez afara
Facultatea de criminalistica nu e la noi
Imi trebuie bacul francez/englezesc

| sierra1 a răspuns (pentru Dana2103):

Cum vrea mușchiul tău. Și cum spuneam: vânt din pupa!

| RaduWhovian a răspuns (pentru Dana2103):

Daca nu ma înșel, exista facultate de criminalistica in Sibiu

| Dana2103 explică (pentru RaduWhovian):

Nu exista la noi

| Osneros a răspuns (pentru Dana2103):

Pe lângă că (cred că) avem facultate de criminalistică în România, poți studia în afară și cu bacul luat în România.
Zic să te mai documentezi înainte de a vrea să studiezi afară. De la a vrea până la a reuși este drum lung, mai ales când nici măcar nu încerci să afli ce și cum.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Dana2103):

Sa zicem ca poate e adevarata partea cu bacul englez pentru a studia in Anglia, acum ca nu mai face parte din UE. Dar pentru celelalte state ale uniunii, bacul romanesc iti este recunoscut si suficient ca sa te poti inscrie la o facultate din afara.

| Dana2103 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu este adevarat. Eu am o prietena care a trebuit sa dea bacul spaniol sa fie admisa acolo

| Dana2103 explică (pentru Osneros):

Nu este. Nu avem criminalistica. Si mai sunt facultati care ne lipsesc.

| Osneros a răspuns (pentru Dana2103):

Am dat acum o căutare pe net (my bad, trebuia să fi căutat înainte) și se pare că ai dreptate: nu am găsit program de licență în criminalistică, decât programe de masterat.

În acest caz ai 2 opțiuni: fie faci licența în alt domeniu și apoi masterat în criminalistică, fie faci facultatea afară, unde poți face licența în criminalistică.

By the way, n-ai nevoie de bac din afară pentru a intra la facultate afară, poți foarte bine și cu bacul luat în România.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Te inscrii la un liceu dintr-o alta tara, termini acolo si, voila, sustii bacul altui stat.

| Dana2103 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Te inscrii la liceu cand deja esti absolvent de 12 clase?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Dana2103):

Atunci nu-ti ramane decat sa-l dai aici.

| Dana2103 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

L am dat

| unu3doi2trei1 a răspuns:

Dar nu se pot echivala?